profil

Czy młodym ludziom potrzebne są autorytety

poleca 85% 463 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

„Czy młodym ludziom potrzebne są autorytety?”

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie są naiwni, często gubią się we własnym życiu. Na ich złe zachowanie wpływa najczęściej brak zasad. Dlatego też ważne jest, żeby młodzi ludzie mieli swoje autorytety. Są tego jednak wady i zalety…
Swoje rozważania zacznę od definicji słowa „autorytet”. Otóż jest to społeczne uznanie, prestiż osób oparty na powszechnie cenionych wartościach. Podziwiamy ludzi za ich dobroduszność, odwagę, inteligencje, dobroć, pomoc innym poprzez działalność charytatywną.
Od najmłodszych lat naszymi autorytetami są rodzice, z którymi to spędzamy najwięcej czasu, uczą nas czytać i mówić. Z czasem jednak naszymi „autorytetami” stają się koledzy lub koleżanki ze szkoły, podwórka, których staramy się naśladować poprzez picie piwa, branie narkotyków, palenie papierosów, myśląc przy tym, że to co robimy jest rzeczą normalną i dobrą. Jednak częściej młodzież szuka autorytetów wśród ludzi sławnych, piosenkarzy, bądź pisarzy. Są to przeważnie ludzie wykształceni, inteligentni, posiadający „sposób na życie”. Młodzi dążą do tego, aby zostać właśnie kimś takim. Staramy się ich naśladować, bierzemy z nich przykład. Jan Paweł II stał się autorytetem dla milionów ludzi z całego świata. Dzięki niemu staliśmy się lepsi pod różnymi względami. Z kolei Jurek Owsiak kojarzy nam się oczywiście z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Kocha pomagać dzieciom, a my chcemy choć w małym stopniu przyłożyć do tego ręce. Tak jak papież i on może być dla nas autorytetem, gdyż staramy się pomagać nie tylko dzieciom, ale i osobom biedniejszym i starszym oraz rodzinom patologicznym. Osobą godną naśladowania może też być podziwiana za swój talent aktorski Małgorzata Foremniak. Nie jedna młoda dziewczyna marzy o aktorstwie i chciałaby osiągnąć ten cel. Wspomniana aktorka, oprócz wykonywania swojego zawodu, wspiera różne akcje pomagające dzieciom z Afryki.
Jednak autorytety to nie tylko chęć pomagania innym i dobroduszność. Osobą do naśladowania może być jakaś piosenkarka bądź piosenkarz. Wielu śni się zawód piosenkarza. Dlatego upodabniają się oni do piosenkarzy, starają się śpiewać podobną barwą głosu, zachowują i ubierają się jak oni. Jednak to nie zawsze może wyjść na korzyść. Biorąc przykład z niektórych piosenkarek, dziewczyny mogą ubierać się zbyt wyzywająco i wulgarnie jak na swój wiek. Z kolei Stefan Żeromski brał przykład ze swojego nauczyciela języka polskiego – Antoniego Gustawa Bema. Dzięki niemu jeszcze bardziej pokochał język rodzimy. Kto wie, czy gdyby nie on, Stefan Żeromski stałby się tak ważną postacią w literaturze polskiej.
Trzeba umieć sobie dobierać autorytety, muszą to być osoby szanowane, dobre itp. Jest to bardzo ważny element naszego życia, ponieważ młodzież mało zna świat, dlatego posiadanie osoby godnej naśladowania może nam pomóc w odkrywaniu świata.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata