profil

Bogowie Greccy

poleca 79% 843 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

MIT - Jest to opowieśc o bogach, legendarnych bohaterach, nadnaturalnych wydarzeniach związanych z ich działalnością, próbująca wyjaśnić naturę i przeznaczenie świata i człowieka.
MITOLOGIA - Zbiór mitów, podań o bogach, o bohaterach funkcjonujących w danej kulturze.

Świat bogów odbija porzadek ludzkiego świata. Mają oni władców, swoje sfery wpływów, ulubione zajęcia. Przewodzi nim Zeus \"gromowładny\" który rządził niebem i ziemią. Jego bracia Hades i Posejdon podzielili się resztą świata. Hades jest królem państwa zmarłych. Posejdon zaś jest panem mórz.Żoną Zeusa jest Hera \"białoramienna\" Jej siostra Demeter dba o ziemskie urodzaje, a kulawy syn Her, Hefajstos, opiekuje się wszelkim rzmeiosłem. Przeciwieństwem spokojnego Hefajstosa jest jego brat, gwałtowny bój wojny, Ares.
Liczne potomstwo Zeusa, wywodzące się z niezliczonych miłosnych przygód. Z jego boskiej głowy urodziła się \"swiooka\" Atena, bogini mądrosci. Z przlotnego romansu z Latoną miał władca bogów bliżnięta - Apollina i Artemidę. Apollo był bogiem sztuk i nauk, ale też śmierci i zarazy. Artemida zaś to dziewicza bogini łowów i opiekunka rodzących kobiet. Ze śmiertelniczką Semele miał Zeus syna Dionizosa, boga winnej latorości i płodnych sił natury, a z boginką Mają spłodził Hermesa, posłańca bogów, opiekuna handlu i patrona złodziei.
Niejasne było pochodzenie bogini miłości, Afrodyty. Jedni widzieli w niej córkę Zeusa, drudzy zaś mówili o jej cudownych narodzinach z morskiej piany.
Najważniejsi z bogów mieszkali na świętej górze Olimp, gdzie wznosił sie wspaniały palac Zeusa.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta