profil

Mezozoik cz.2

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stratygrafia mezozoiku

Kreda 140 mln.lat temu.Trwał proces otwierania się Oceanów Atlantyckiego i Indyjskiego; rozdzielenie się Ameryki Pd. I Afryki spowodowało otwarcie się pd. części Oceanu Atlantyckiego, a subkontynent indyjski, który przesuwał się ku pn., powodował zawężenie się Oceanu Tetydy, a jednocześnie coraz bardziej otwierał Ocean Indyjski; z końcem kredy dolnej rozpoczął się największy znany dotychczas zalew morski, który swoje maksimum osiągnoł w kredzie górnej. Silne zmiany w roślinności; panujące w kredzie dolnej rośliny nagonasienne w kredzie górnej zostały zdominowane przez rośliny okrytonasienne, które po raz pierwszy pojawiły się z początkiem kredy; znaczenie straciły sagowce, paprocie i miłorzębowe; w dolnej kredzie wymarły benetyty.Panowanie gadów; znane sa zarówno formy roślinożerne (np. Iguanodon), jak i drapieżne (Tyrannosaurus); powietrze opanowału gady z rodzaju Pteronodon, a także licane już ptaki (mm.in Ichthyornis, Hesperornis); w kredzie górnej pojawiły się ssaki łożyskowe; w morzach duze znaczenie miały otwornice, małże (m.in. inoceramy) i głowonogi (belemnity, amonity); z końcem okresu wymarła przeważająca część gadów (dinozaury), a także amonity i belemnity.
Jura 195 mln. lat temu. Dalszy rozpad superkontynentu Pangei; w znacznym stopniu otwarła się pn. część Oceanu Atlantyckiego; od Afryki oddzielił się blok australijsko-antarktyczny;odrywajac się od brzegu Gondwany pojedyncze, niewielkie bloki lądowe wedrowału przez przez Ocean Tetydy i zderzając się z pd. brzegami Laurazji powodowały wypiętrzanie się pasm górskich; silne ruchy górotwórcze miały też miejsce w zach. części Ameryki, powodując wypiętrzenie się Kordylierów. Panowanie roślin nagonasiennych; duże rozprzestrzenienie benetytów, bujny rozkwit sagowców, nadto miłorzębowe, iglaste, a także paprocie nasienne, które z końcem okresu wymarły; wśród paprotników duże znaczenie paproci cienkozarodnikowych; w morzach dominacja glonów; pojawiły się krzemki. W morzach najwieksze znaczenie mają otwornice, gąbki, koralowce, mięczaki, ramienionogi (rynchonelle, terebratule) i szkarłupnie (gł. liliowce i jeżowce), a z kręgowców ryby; rozwój amonitów i belermnitów; rozkwit gadów, które zajęły wszystkie nisze ekologiczne; w morzach dominowały plezjozaury i ichtiozaury, na lądzie dinozaury, a w powietrzu pterodaktyle (Pterodaktylus, Rhamphorhynchus); w jurze górnej pojawiaja się ptaki (Archeopteryx).
Trias 230 mln. lat temu.Zaczął ulegać rozpadowi, uformowany w permie superkontynent Pangei co zaznaczyło się powstaniem kilku stref ryftowych; zapoczątkowało to proces powstawania Oceanów – Atlantyckiegi i Indyjskiego, a jednocześnie zamykania zbiornika Oceanu Tetydy; silne procesy wulkaniczne doprowadziły do powstania wielkich pokryw bazaltowych (trapów). Dominowały rośliny nagonasienne – paprocie nasienne, drzewa iglaste, sagowce oraz benetyty, które pojawiły się w triasie środkowym; mniejszą rolę odgrywały paprocie zarodnikowe, skrzypy i widlaki; w morzu duże znaczenie miały glony, szczególnie zielenice z rodziny Dasycladaceae. W morzach pojawiły się koralowce sześciopromienne; rozpowrzechnione były głowonogi (szczególnie amonity, ceratyty), ramienionogi (głównie tetebratule), szkarłupnie (liliowce i jeżowce), a także ryby; na lądzie szybki rozwój gadów ssakokształtnych, pojawiły się pierwsze dinozaury – tekodonty; z końcem triasu wymarły labiryntodonty i kotylozaury.

HIPOTEZY WYGINIĘCIA DINOZAURÓW
1.Naukowcy odkryli warstwę skał sprzed 65 mln. lat, która zawierała duze ilości irydu, Pierwiastek ten spotyka się stosunkowo rzadko na ziemi, za to bardzo często występuje on w meteorytach,
2.Pod koniec kredy czyli ok. 65 mln. lat temu klimat zaczął się ochładzać w wyniku nasilenia się wachań pór roku. Wielkie zmienno-cieplne dinozaury nie mogły sprostać tym wahaniom temperatur.
3.Wzrost zawartości dwutlenku węgla na skutek wzmożonych procesów wulkanicznych. Spowodowało to wytrucie dinozaurów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty