profil

Charakterystyka Marcina Borowicza.

poleca 81% 703 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Marcin Borowicz jest głównym bohaterem „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego. Był on dużym i muskularnym chłopcem, z twarzą rozumną i miłą. Miał czarne oczy i krótko przystrzyżone włosy, często nosił czapkę. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Ojciec Marcina stracił cały majątek podczas powstania styczniowego. Główny bohater w wieku ośmiu lat rozpoczął naukę w szkole w Owczarawch. W szkole czuł się osamotniony, rodzice nie odwiedzali go. Po skończeniu szkoły dostał się do gimnazjum w Klerykowie. Matka Marcina starała się o dobre wykształcenie syna. Przed dostaniem się do Klerykowi dała łapówkę profesorowi. Matka Borowicza zmarła, to był ciężki okres dla chłopca. Był z nią bardzo związany. Po tym wydarzeniu chłopiec opuścił się w nauce. Na wakacje jeździł do Gawronek, jego rodzinnej wsi. Spędzał czas na polu, albo w domu. Kochał polowania, potrafił godzinami czekać na zdobycze. Po wakacjach uczniowie byli poddawani rusyfikacji.
Profesorowie namawiali, aby chodzić do teatru. Uczniowie, którzy spełniali prośby nauczycieli byli bardziej szanowani. Marcin ulegał wpływom inspektora Zabielskiego, stał się jego stałym gościem. Marcin interesował się językiem rosyjskim. Podczas lekcji dał dowód na to, że wyrzekł się swojej ojczyzny. Poparł nauczyciela a nie swojego kolegę. W pewnym okresie jego życia chłopiec stał się bardzo religijny, uczęszczał do Kościoła, modlił się. Pewnego dnia, gdy na lekcji polskiego nowy kolega Zygier wyrecytował kawałek polskiego tekstu. Była to „Reduty Ordona”. W tym momencie cala klasa zrozumiała miłość do swoje ojczyzny. Marcin stał się patriotą.
Kolejnym etapem jego życia była pierwsza miłość. Zakochał się w Annie Stogowskiej nazywanej Birutą. Był on bardzo nieśmiały. Rzucał na siebie spojrzenia. Po wakacjach w Gawronach Marcin przyjechał do Warszawy, aby spotkać się z Birutą. Codziennie czekał pod jej domem, dowiedział się, że wyjechała z ojcem głąb Rosji. Marcin zdawał maturę, a potem postanowił pójść na studia.
Marcin Borowicz jest pozytywnym bohaterem. Kochał swoją ojczyznę, choć uległ wpływom rusyfikacji.


Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury