profil

Achilles - tkliwość i okrucieństwo

poleca 85% 115 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Achilles był greckim „szybkonogim” herosem. Odznaczał się niezwykłą siłą, biegłą znajomością sztuki wojennej, oraz nieskazitelną urodą oraz piękną budową fizyczną. Został on wykreowany na postać boską, ideał wspaniałego rycerza. Te wszystkie, heroiczne cechy nie eliminowały z jego charakteru, głębokich, czysto ludzkich uczuć. Achilles jest zdolny do: przyjaźni – jego oddanym przyjacielem był Portokles; rozpaczy – gdy to ów Portokles został zgładzony przez Hektora; gniewu – kiedy to postanawia pomścić śmierć przyjaciela i wyzywa trojańskiego herosa do walki na śmierć i życie. Jest ambitny i niezależny, z trudem podporządkowuje się rozkazom, korzysta z każdej okazji, by się sprzeciwić. Dlatego właśnie usuwa się z pola walki, kiedy Agamemnon odbiera mu brankę Bryzeidę.

Achilles potrafił być również bezlitosnym, pozbawionym wszelkich uczyć i zaślepionym gniewem mordercą. Po zabiciu Hektora nie oddał jego zwłok Trojanom. Nie uległ ich prośbom i błaganiom. Przytroczywszy trupa do pięknego rydwanu, ciągnął go dookoła murów, napawając się pustym zwycięstwem, nad słabszym przecież przeciwnikiem. Nie zawrzał na to jaki ból sprawia Priamowi, ojcu nieszczęśnika, którego pokonał. Miał nadzieje że takie postępowanie złagodzi ból w jego sercu, pustkę po stracie bliskiego przyjaciela. Na szczęście wkrótce zrozumiał swój niewątpliwy błąd. Pojął że to co robi nie łagodzi żadnego bólu, a jedynie powoduje nowy, ból króla troi przyglądającego się bezczeszczeniu zwłok jego syna i nie mogącego nic zrobić. Zrozumiawszy to Achilles zaczął się odmieniać. Kiedy Priam chciał odkupić zwłoki syna w mężnym i dotychczas bezlitosnym wojowniku coś pękło. Coś się zmieniło. Pojął jaki ból odczuwa stary, trojański król. Nasz wspaniały wojownik wstrzymał na kilka dni wojnę i urządził Hektorowi pogrzeb godny prawdziwie wielkiego wojownika. Wydaje się, że heros odczuwa swoiste braterstwo z pogrążonym w smutku Troją. Nie przeszkadza mu to jednak w dalszych działaniach wojennych, które prowadzi zaraz po wygaśnięciu pokoju. Znów staje się bezlitosnym żołnierzem dziesiątkującym szeregi nieprzyjaciela, z którym to niedawno czuł braterstwo uczuć.

Nie możemy jednak oceniać Achillesa jako tylko złego i zadufanego w sobie bohatera. Jest on również Przykładem pięknej metamorfozy i dowodem na to, że każdy człowiek ma dwa oblicza, która pod wpływem wydarzeń ukazuje. Zatem tak jak e Achillesie w każdym z nas tkwi i tkliwość i okrucieństwo...

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty