profil

Czy warto przeczytać "Syzyfowe prace"

poleca 84% 1775 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

Moim zdaniem warto przeczytać "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego.Jest to powieść,w ktorej zawrata jest zmienność nastrojow,towarzyszaca w okresie dojrzewania(główny bohater przezywa swoja pierwsza milośc).Książka jest poświęcona problemom dorastania i edukacji w kraju pozostającym pod zaborem rosyjskim,ale również ma w sobie sceny wzruszające, pełne liryzmu, podniosłe.Powyższą tezę postaram sie udowodnić nastepującymi argumentami.
Pierwszym argumentem,ktory przemawia za wyzej postawiona teza jest opisanie przez autora okresu dojzewania mlodziezy polskiej.Głównym bohaterem utworu jest Marcin Borowicz. Postać ta bardzo zmienia się w czasie trwania akcji powieści. Żeromski przedstawił proces dorastania, kształtowania się umysłu, zmiany poglądów i osobowości chłopca. Książka opisuje uroki lat młodości jakim są oczarowanie i szczeście wiążące się z cudownym odkrywaniem świata, a jednocześnie pierwsze klęski i niepowodzenia.Powieść, zawiera też wątek miłosny. Marcin zakochuje się w Annie Stogowskiej, zwanej Birutą,przezco utwor jest bardziej bliski osobom w wieku nastoletnim.
Czasy, w których żyje bohater są ciężkie. Młodzież wychowywana jest w kierunku zaparcia się Polskości. Nauczyciele rosyjscy dążą do zrusyfikowania uczniow, przedstawiając imperium rosyjskie jako wspaniałą potęgę, udostępniają młodzieży polskiej literaturę rosyjską, przez którą młodzi ludzie wierzą w treści w niej zawarte.
Teraz przejde do nastepnego argumentu.Ksiazka zawiera bardzo istotne wątki wzruszające i radosne,ktore wprawiaja czytelnika w mieszanke nastorojow. Na przyklad miłość Marcina i Biruty,ktora powoduje usmiech na naszych tawarzach czy momenet,w ktorym bohaterowie odnajduja siebie i swoja Ojczyzne-recytacja przez Zygiera "Reduty Ordona", która jest punktem kulminacyjnym utworu.
Z wyzej przedstawionych argumentow jasno wynika,ze warto przeczytać "Syzyfowe prace".Zawarte w niej treści dotyczące patriotyzmu, spraw politycznych, prawdy o życiu, historii, uroków młodości oraz miłość czynią tę powieść wartościową i interesującą.Uwazam,że powinien przeczytać ją każdy młody człowiek.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata