profil

Uran

poleca 87% 106 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Średnia odległość od Słońca – 2 870,99 mln km
Okres orbitalny – 84,01 lat
Czas jednego obrotu wokół osi - 17,9 h (na równiku )
Masa – 8,684 * 1025
Promień równikowy – 25559 km
Średnia gęstość – 1,29 g/cm3

Jego tarcza ma jednolity, zielonkawy kolor, spowodowany obecnością w atmosferze Uranu metanu pochłaniającego światło czerwone.
Uran nie ma twardej powierzchni – jego płynne wnętrze w sposób ciągły przechodzi w gazową atmosferę składającą się głównie z wodoru (84%), helu (15%), metanu i amoniaku. Minimum temperatury (80 K0 osiąga atmosfera U. Przy ciśnieniu 104 Pa. Poniżej tej warstwy, przy wyższym ciśnieniu i temperaturze, mogą się tworzyć chmury metanowe. Po stronie oświetlonej przez Słońce górne warstwy atmosfery Uranu osiągają temperaturę 750K, po stronie ciemnej – nawet 1000 K. Tłumaczy się to zmianami sezonowymi: okres orbitalny Uranu wynosi ponad 84 lata, a oś jego obrotu leży prawie dokładnie w płaszczyźnie ekliptyki, więc półkula, która obecnie jest ciemna była bardzo długo oświetlona i ogrzewana. Zatem półkula jasna jeszcze nie zdołała się rozgrzać, a półkula ciemna – ostygnąć. W atmosferze Uranu wieją silne wiatry.
Pierścienie Uranu to układ jedenastu współśrodkowych struktur w postaci wąziutkich obręczy złożonych z okruchów materii. Grubość pierścieni szacuje się na 10-100m. Pierścienie Uranu są bardzo wąskie (najszerszy ma 2500 km, najwęższy 1-3 km) i dzielą je duże (rzędu 40 tys. km) przerwy (odwrotnie niż w pierścieniach Saturna). Sześć pierścieni Uranu jest wyraźnie ekliptycznych.

Księżyce

Kordelia, Ofelia, Bianka, Cressida, Desdemona, Julia, Portia, Rozalinda, Belinda, Puk, Miranda, Ariel, Umbriel, Tytania, Oberon
Na większych księżycach są widoczne ślady działalności wulkanicznej, ruchów tektonicznych i obecności rzek.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta