profil

Saturn

poleca 86% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Średnia odległość od Słońca – 1 426,89 mln km
Okres orbitalny – 29,458 lat
Czas jednego obrotu wokół osi - 10,233 h (na równiku)
Masa – 5,688 * 2026 kg
Promień równikowy – 60 268 km
Średnia gęstość – 0,69 g/cm3

Szybki obrót i bardzo małą gęstość Saturna powodują silne spłaszczenie tej planety. Promieniowanie podczerwone emitowane przez Saturn jest 1,79 razy silniejsze niż to wynika z otrzymywanej od Słońca energii, co świadczy o intensywnym grzaniu wewnętrznym wywołującym ruchy konwektywne. Ruchy te oraz obrót Saturna są odpowiedzialne za wygląd planety – na tarczy Saturna można zauważyć równoleżnikowe pasy podobnie jak na Jowiszu, ale znacznie bledsze. Widać również bardzo delikatne czapy polarne.
Płynne wnętrze S w sposób ciągły przechodzi w gazową atmosferę składająca się głównie z wodoru, helu i amoniaku. Minimum temperatury (100 K) osiąga atmosfera Saturna przy ciśnieniu 0,1 bara. Poniżej w wyższym ciśnieniu i temperaturze mogą tworzyć się chmury amoniaku, głębiej chmury wodorosiarczku oraz kryształki lodu, a nawet (najniżej) kropelki wody.
Sezonowo pojawia się na powierzchni Saturna wielka biała plama – w środku lata na pn. półkuli, gdy Słońce intensywnie naświetla atmosferę tej planety, sublimujące kryształki lodu tworzą w punkcie podsłonecznym unoszący się obłok.
Pierścienie Saturna to układ współśrodkowych płaskich „obręczy” złożonych z okruchów materii otaczających Saturn. Wyróżnia się siedem pierścieni o różnej jasności i szerokości.
Pierścienie te (w przeciwieństwie do innych pierścieni okołoplanetarnych) charakteryzują się tym, że są szerokie i mają małe przerwy między sobą. Składają się z brył lodowych (lub przynajmniej pokrytych lodem; z domieszką czerwonawych pyłów) o rozmiarach 1cm-5m, które krążą po bardzo zbliżonych orbitach.

Księżyce

Pan, Atlas, Prometeusz, Pandora, Epimeteus, Janus, Mimas (krater Herschel – największy ze znanych kraterów w Układzie Słonecznym) Enceladus, Tethys, Telesto, Kalipso, Dione, Helena, Rea, Tytan, (największy księżyc Saturna), Hyperion, Japet, Febe

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta