profil

Konflikt dążeń i sumienia. Rozwiń temat na przykładzie aktu VII sceny I "Makbeta"

drukuj
poleca 85% 245 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W życiu każdego człowieka nastają momenty, w których musimy podejmować decyzje. Niekiedy są one bardzo ważne i decydują o naszej przeszłości. Zdarza się, że nie wybieramy tego, czego naprawdę pragniemy, ale to, czego oczekują od nas inni.
Tak było w przypadku Makbeta- głównego bohatera dramatu Wiliama Szekspira pod tytułem. „Makbet”. Jest on dzielnym, ambitnym wojownikiem. Pewnego dnia trzy czarownice przepowiadają mu przyszłość – bohater ma zostać królem. Ogarnia go żądza władzy. Słabość ta każe mu zastanowić się nad możliwością zabicia króla i objęcia tronu.
W akcie VII sceny I przedstawiony jest wewnętrzny monolog bohatera. Analizuje powody, dla których miałby popełnić ten czyn oraz znajduje coraz więcej powodów, które przekonują go, że nie jest to właściwe. Makbet chciałby, aby popełnienie zbrodni było czynem, niemającym wpływu na jego przyszłe, królewskie życie. Jest idealistą. Dopiero, co zdobył sławę i chwałę na polu bitwy i nie chce jej utracić. Uważa, że jako krewny króla ma obowiązek go bronić, opiekować się nim. Morderstwo jest niezgodne z jego poczuciem moralności. Rozumie, że pogwałciłby kodeks rycerski oraz prawo gościnności. Bohater doceniacenia jego rządy, uważa go za osobę cnotliwą. Wydawałoby się, że Makbet powoli traci chęć na popełnienie zbrodni, bo nie jest to zgodne z jego sumieniem. Jednak po drugiej stronie znajduje się ambicja i chęć rządzenia państwem.
Na postawę bohatera znaczący wpływ ma Lady Makbet. Przedstawia on jej swoje rozterki, wątpliwości. Usiłuje przekonać żonę, że zniszczyłoby to jego dobre imię. Żona bohatera jest bezlitosna, pozbawiona skrupułów. Traktuje męża jak słabeusz i tchórza. Jego wątpliwości odbiera jako brak męstwa. Umiejętnie manipuluje Makbetem, wytykając mu wady. W efekcie mąż zaczyna postrzegać ją jako silną, nieustępliwą kobietę dążącą do sukcesu. Ma ona wpływ na decyzje Makbeta – popycha go do zbrodni.
Wybór Makbeta odzwierciedla postawę zwykłego człowieka. Ukazuje słabość jednostki i podatność na wpływy innych osób. Wybory dokonywane przez nad powinny być wolne od nacisku. Każdy z nas powinien rozliczać się przed własnym sumieniem.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy