profil

Co to jest kwiat?

Ostatnia aktualizacja: 2020-05-27
poleca 85% 1914 głosów

Budowa kwiatu

Kwiat - organ sporofitu, w którym wykształcają się elementy rozrodu płciowego roślin nasiennych, przekształcony, skrócony pęd rośliny kwiatowej. U większości roślin okrytonasiennych kwiat składa się z pręcików, słupków, a także u wielu roślin z okwiatu (często zróżnicowanego na działki kielicha i płatki korony).

Budowa kwiatu jest różnorodna, niektóre rośliny mają kwiaty obupłciowe (z pręcikami i słupkami), inne wytwarzają kwiaty rozdzielnopłciowe (tylko z pręcikami lub słupkami), u niektórych roślin występują kwiaty płonne (bez pręcików i słupków); płonne są też tzw. kwiaty pełne, w których zamiast pręcików rozwijają się dodatkowe płatki; poszczególne części kwiatów osadzone są na dnie kwiatowym; liczba pręcików i słupków oraz występowanie lub brak okwiatu i sposób ułożenia ich w kwiecie jest cechą charakterystyczną dla danego gatunku, rodzaju, a nawet rodziny.

Symetria kwiatu może być: promienista - o co najmniej 3 płaszczyznach symetrii (u dwuliściennych 4 lub 5, u jednoliściennych najczęściej 3), grzbiecista - o jednej płaszczyźnie symetrii np. u motylkowatych, storczykowatych. Nieraz kwiaty są niesymetryczne np. u kozłka. Schematycznie budowę kwiatu przedstawiają tzw. narysy. Często kwiaty zebrane są w różnego typu kwiatostany.

Organami, w których tworzą się elementy rozrodcze w kwiecie są pręciki i słupki, okwiat pełni w stosunku do nich funkcję ochronną (gdy kwiat jest jeszcze nie rozwinięty), później barwny okwiat staje się powabnią, gł.dla owadów. Powabnią mogą być też inne części kwiatu np. pręciki przekształcone w prątniczki.

Budowa kwiatu związana jest w dużym stopniu ze sposobem jego zapylania, np. kwiaty owadopylne są na ogół barwne, często mają miodniki, kwiaty wiatropylne są drobne, pozbawione barwnego okwiatu. Najstarszy znany okaz kwiatu pochodzi z okresu kredowego.

Pochodzenie kwiatu i przebieg jego ewolucji są dotychczas mało poznane. Kwiaty roślin nagonasiennych są przeważnie niepozorne, rozdzielnopłciowe (z wyjątkiem kwiatów wymarłych benetytów), wiatropylne; kwiat żeński ma postać łusek (owocolistków) z zalążkami, zebranymi w kwiatostan szyszkę; kwiat męski to drobna szyszeczka, która wytwarza pyłek, po czym opada.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (3) Brak komentarzy

mi też się przydało

obupłuciowe i rozdzienopłciowe zna ktoś przykłady???

FAJNE!!!!!!11PRZYDAłO MI SIę

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty