profil

Czy śmiech niekiedy może byc nauka

poleca 85% 395 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ignacy Krasicki

Tak, śmiech moze byc nauka.Po pierwsze spójrzmy na bajki. Są one śmieszne, a za razem uczą człowieka, jakie postępowanie jest złe, jak nie powinno się robić. Przykładem bajki jest utwór Ignacego Krasickiego, pod tytułem „Szczur i Kot”. Ośmiesza on ludzi pysznych i pewnych siebie. Szczur jest zakochany w sobie, siedzi na ołtarzu i pyszni się swą przebiegłością. W samouwielbieniu zapomina jednak o kocie: szybkim, zwinnym i sprytnym. W dzisiejszym świecie bardzo często zauważamy takie zachowania. Ludzie pysznią się sobą, niektórzy szczycą się czymś, czego nie zrobili. Jednak czasami, przez tą dumę, człowiek, który naprawdę ma się czym pochwalić zastępuje ich na stanowisku w pracy, w społeczeństwie. Bowiem można się chwalić, mówić, że jest się odważnym. Niestety bardziej wartościowy jest taki człowiek, który może jakoś udowodnić, że zrobił daną rzecz. Osoba, która kłamie, zazwyczaj jest ośmieszana i odrzucana na bok.
Drugim ważnym argumentem są satyry. Udowodnię, że mam racje biorąc pod uwagę utwór „Żona modna”. Widzimy tutaj snobkę, modną kobietę i człowieka, który zrobiłby dla niej wszystko. Jejmość wyrzuca mu, że wszystko, co ma jest złe. Wymienia kucharza, księdza, pasztetnika. Zamienia nawet meble i sprzęty na modne. Kiedy dowiedziała się, że ogród jest „z bukszpanu, ligustru”, że jest w nim tylko altanka, kazała to wyrzucić. Widzimy tu postawę człowieka, dla którego moda jest wszystkim, robi to, co inni, bo to modne, jest na topie. Nie ma własnego zdania, chce być taka jak inni. Jednak autor przedstawia to w śmieszny sposób, dzięki czemu, łatwiej jest zrozumieć ten utwór i wyłapać z tekstu niedobre rzeczy. Niestety wiele osób tak właśnie się zachowuje.
Przypomnę jeszcze bajkę Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”. Gaweł całymi dniami urządza w swoim mieszkaniu zabawy, które przeszkadzają mieszkającemu nad nim Pawłowi.Mimo próśb Gaweł nie przestaje hałasować, więc Paweł odpłaca mu pięknym za nadobne,zalewając mu mieszkanie. Autor uprzedza przed konsekwencjami naprzykrzania się innymi sugeruje, ze powiedzenie „Wolnoć Tomku w swoim domku”, którym często zasłania sięGaweł, nie oznacza nieliczenia się z innymi, bo to się moze źle skończyć dla postępującego zgodnie z wyznawaną regułą. Wszystkie moje argumenty dowodza tego ze smiech nie kiedy moze byc nauka i chciałabym podkreślić jednak, ze nie kazdy zart jest dla wszystkich tak samo śmieszny. zartujmy więc tak, aby nikogo nie urazić, śmiejmy się z ludzkich słabości, niez nich samych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty