profil

Dolny Śląsk

poleca 85% 677 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dolny Śląsk to region położony w centrum Europy, w dolinie Odry, u stóp majestatycznych Sudetów. To kraina wielu możliwości, przyciągająca pięknem krajobrazu i bogactwem przyrody, licznymi zabytkami i uzdrowiskami, ciekawą ofertą edukacyjną oraz gospodarczą.

Strategiczne położenie regionu podkreśla sąsiedztwo Czech i Niemiec oraz skrzyżowanie odwiecznych szlaków handlowych wschód-zachód oraz północ-południe, które po dziś dzień stanowią kluczowe arterie komunikacyjne Europy. Przepływająca przez Dolny Śląsk rzeka Odra jest jednym z symboli regionu - łączy w sobie znaczenie komunikacyjne z walorami przyrodniczymi. Stanowi doskonałą drogę tranzytową pomiędzy Dolnym Śląskiem a bałtyckimi portami morskimi i poprzez sieć kanałów z całym systemem śródlądowych dróg wodnych Europy. Charakter regionu kształtował się przez setki lat skomplikowanej, choć interesującej, wielonarodowej historii. W tych warunkach wykształciła się dzisiejsza otwarta na świat, innowacyjna i przedsiębiorcza społeczność, świadoma swojego europejskiego dziedzictwa.
Wizytówką Dolnego Śląska jest jego stolica - Wrocław. To ponad 600 tysięczne miasto nieprzypadkowo uznawane jest obecnie za jedno z najmodniejszych w Polsce. Pretendując do rangi europejskiej metropolii stanowi prężny ośrodek gospodarczy, administracyjny, kulturalny i edukacyjny. Goście odwiedzający miasto podziwiają bogactwo zabytków architektury i unikalną atmosferę miasta.

Atutem Dolnego Śląska jest nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się gospodarka, łącząca tradycje przemysłowe z najnowszymi technologiami. Rozwój gospodarczy regionu opiera się głównie na wysokokwalifikowanych, wykształconych zasobach ludzkich, bogactwach naturalnych regionu oraz inwestorach, którzy docenili stworzone tu możliwości osiągnięcia sukcesów w biznesie.
To tutaj ma swoją siedzibę holding KGHM Polska Miedź S.A - lider na światowych rynkach miedzi.
Klimat przyjazny inwestorom sprawia, że na Dolnym Śląsku działa wiele podmiotów gospodarczych z kapitałem zagranicznym. Zlokalizowane są tu m.in: Toyota, Volvo, Volkswagen, Bosch, PepsiCo, McCain, SCA, ABB, IKEA, 3M, BP, Shell, Allied Irish Bank PLC, ARS, Cargill, McDonald's, GKN oraz wiele innych znanych koncernów międzynarodowych.
Dynamiczny rozwój gospodarki regionu wspomagają liczne instytucje otoczenia biznesu.

Dolny Śląsk to ziemia murowanych warowni, twierdz i zamków, które powstawały tu od średniowiecza. Na uznanie zasługują takie jak Książ - jeden z największych w Polsce, czy zamek Czocha, a także kilka zabytkowych ruin, np. w Bolkowie i Chojniku.
Znajduje się tu również wiele zabytków architektury sakralnej. Goszczący na ziemiach dolnośląskich od XII wieku zakon cystersów pozostawił po sobie tak wspaniałe opactwa i zespoły klasztorne, jak: największy w Europie zespół poklasztorny w Lubiążu, opactwa w Krzeszowie i Henrykowie.
Perłą wśród dolnośląskich zabytków są, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze.
Wyjątkowym zabytkiem jest Świątynia Wang w Karpaczu. Przeniesiona w XIX w. z Norwegii stanowi dobrze zachowany przykład wczesnośredniowiecznej kultury Wikingów. Magnesem przyciągającym turystów są także pieczołowicie odrestaurowane centra dolnośląskich miast, z piękną wrocławską starówką i Ostrowem Tumskim na czele, liczne gotyckie, renesansowe i barokowe kościoły, pałace i dwory oraz interesujące obiekty i konstrukcje modernistyczne, cechujące się wartościami artystycznymi i historycznymi europejskiej rangi.

Dolny Śląsk znany jest ze swoich wód mineralnych. Znane od średniowiecza przyciągały już w XVIII i XIX wieku licznych kuracjuszy z całej Europy.
Usytuowanych zostało tutaj kilkanaście uzdrowisk o zróżnicowanych ofertach leczniczych.
Dolnośląskie uzdrowiska mają niepowtarzalny mikroklimat, sprzyjający także wypoczynkowi i rekreacji.
Wody zdrojowe wspomagają leczenie wielu dolegliwości, takich jak reumatyzm, nerwobóle, choroby serca, skóry, układu krążenia, choroby układu trawiennego i inne. Pięknie położone miasteczka, oprócz walorów uzdrowiskowych, posiadają także ciekawą ofertę kulturalną i turystyczną.
Główne ośrodki uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku to: Zespół Uzdrowisk Kłodzkich (Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój), Lądek Zdrój, Cieplice Zdrój, Świeradów i Czerniawa Zdrój.
Miejsca te od dawna cenione są przez rzesze spragnionych kontaktu z naturą i myślących o swoim zdrowiu kuracjuszy oraz turystów polskich i zagranicznych. Urozmaicony krajobraz i warunki klimatyczne Dolnego Śląska dają wspaniałe możliwości rozwoju aktywnej turystyki. Bogactwem turystycznym regionu są Sudety, z najwyższym szczytem Śnieżką - 1602 m n.p.m.

Dolny Śląsk posiada wiele ośrodków naukowych i akademickich, począwszy od najstarszych i najbardziej znanych, po powstające w różnych miastach regionu filie i oddziały oraz wyższe szkoły niepubliczne.
Główne ośrodki akademickie Dolnego Śląska takie jak, szczycący się 300 letnią historią Uniwersytet Wrocławski czy Politechnika Wrocławska, znajdują się od lat w czołówce polskich uczelni wyższych.
Obecnie na Dolnym Śląsku działa 26 szkół wyższych, w których kształci się ponad 150 000 studentów. Ponadto znajdują się także inne placówki naukowe i badawczo-rozwojowe.
Dolnośląskie placówki naukowe ściśle współpracują z gospodarką dając jej wsparcie technologiczne i innowacyjne, zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnych technologii.
Dolny Śląsk jest terenem rozlicznych awangardowych i nowatorskich dokonań artystycznych.
Takie postacie jak Jerzy Grotowski i jego Teatr Laboratorium, Tadeusz Różewicz, Henryk Tomaszewski i jego Teatr Pantonimy to twórcy światowego formatu. Słynne są przedstawienia operowe wystawiane przez Operę Dolnośląską - m.in. wielkie monumentalne widowiska plenerowe "Gioconda", "Aida", "Carmina Burana" Od lat wielką renomą cieszą się międzynarodowe festiwale :"Wratislavia Cantans", "Międzynarodowy Festiwal Chopinowski" w Dusznikach Zdroju. Na co dzień działa w regionie kilkadziesiąt muzeów, a także liczne galerie, teatry i filharmonie.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 4 minuty