profil

Czy "Kamizelka" B. Prusa jest nowelą.

poleca 85% 769 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nowela- niewielki, zwięzły utwór epicki pisany prozą. Fabuła noweli zawiera jeden wątek, akcja odznacza się mocno zaznaczonym punktem kulminacyjnym i wyraźnym, dobitnym zakończeniem. Czas akcji noweli obejmuje niewielki okres z życia głównej postaci, narrator zaś ogranicza swoje opisy i komentarze.
„Kamizelka” jest nowelą Bolesława Prusa. Widać w niej zalety nowelistycznego pisarstwa- wrażliwość, humanitarną postawę, delikatny rysunek psychologiczny postaci, mocne oparcie się na realiach opisywanego środowiska, humor, będący często przejawiany uśmiechem przez łzy, przychylność autora wobec opisywanych postaci, których nie ocenia wprost, a pozwala mówić faktom.
Kompozycja utworu jest niezwykła. Tytułowa kamizelka, pospolity fragment ubioru zyskuje znaczenie symboliczne, w subtelny, ale nie sentymentalny sposób ukazując miłość dwojga ludzi. Jako element statyczny pełni rolę łącznika między wyodrębnionymi częściami utworu- teraźniejszą i przeszłą. Część pierwsza to scenka kupna kamizelki u żydowskiego handlarza starzyzną, a także pretekst do rozpoczęcia opowieści przez narratora. Część druga, to historia miłości urzędnika i nauczycielki. Narrator z kamizelką w ręku przypomina sobie dzieje swoich sąsiadów, mieszkańców kamienicy. Kobieta sprzedała kamizelkę razem z innymi niepotrzebnymi rzeczami po śmierci męża, gdy opuszczała na zawszę mieszkanie.
Konstrukcja noweli jest ramowa. Autor zastosował inwersję czasową. Najpierw pokazał losy obojga małżonków. Następnie dowiadujemy się, że mężczyzna umarł, a jego żona na zawsze opuszcza mieszkanie. Potem monolog narratora wprowadza w wypadki, które do tego doprowadziły. Narrator odgaduje je na podstawie kamizelki i swojej wcześniejszej obserwacji życia sąsiadów.
Ta nowela jest jednym z bardziej niezwykłych tekstów o miłości w naszej literaturze.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury