profil

Sztuczne satelity Ziemi

poleca 84% 1036 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ogólnie satelita jest to ciało niebieskie lub obiekt zbudowany przez człowieka obiegający planetę, więc sztuczny satelita jest to wytwór człowieka wysłany w przestrzeń kosmiczną.

Newton już w 1666 roku przedstawił pomysł zbudowania ogromnego działa, za pomocą którego można by wystrzelić pocisk-pojazd. Niestety okazało się, iż jest to niemożliwe, gdyż nie można zbudować takiego działa, z którego można by wystrzelić pocisk z odpowiednią prędkością 7,9 km/s. do wyniesienia satelity na orbitę Ziemi używa się napędu rakietowego.

Pierwszy sztuczny satelita został umieszczony na orbicie okołoziemskiej 4 października 1957 roku według pracy rosyjskiego uczonego Konstantina Ciołkowskiego, w której zawarł teorię lotu rakiety wielostopniowej składającej się z kilku członów połączonych ze sobą, z których każdy ma silnik rakietowy i zapas paliwa. Po wyczerpaniu paliwa człony kolejno odłączają sie, a rakietę napędza silnik umieszczony w następnym członie. Satelita ten nosił nazwę Sputnik 1.

Do tego czasu wysłano już z ziemi kilka tysięcy satelitów, o najróżniejszych kształtach, o masie od kilkudziesięciu kilogramów do kilkudziesięciu ton.

Krążą one po orbitach okołoziemskich na wysokościach od kilkuset do kilkudziesięciu, a nawet powyżej stu tysięcy kilometrów, niektóre poruszają się w przestrzeni międzyplanetarnej i przesyłają informacje z odległości nawet kilkuset milionów kilometrów.

Satelity wyposażone są z reguły w najnowocześniejszą aparaturę badawczą, przeznaczoną do wykonywanie określonych zadań. Ze względu na te zadania można podzielić satelity na kilka grup:

- satelity telekomunikacyjne – najbardziej dotąd rozwinięta grupa. Służą one przede wszystkim do przekazywania rozmów telefonicznych i programów telewizyjnych

- satelity meteorologiczne – dla potrzeb ludzkości sieci satelitów pracują i przekazują informacje o sytuacji atmosferycznej i jej rozwoju, ostrzegają przed nadchodzącymi burzami i cyklonami

- satelity przesyłające informacje o stanie upraw, o zanieczyszczeniu środowiska i coraz groźniejszych jego następstwach. Za pomocą techniki satelitarnej poszukuje się nowych złóż surowców na Ziemi.

- satelity wojskowe, które osłonięte są tajemnicą. Wiadomo wszakże, że satelity wojskowe wyposażone są w najnowocześniejszą i najdokładniejszą aparaturę badawczą.

W kosmosie uruchomiono także olbrzymie, wieloosobowe i wielozadaniowe satelity – stacje orbitalne. Na ich pokładach kosmonauci prowadzą wszechstronne badania Ziemi i otaczającej ją atmosfery, obserwują Kosmos, wykonują odkrywcze doświadczenia techniczne i biologiczne.

Satelita geostacjonarny jest to satelita umieszczony nad równikiem na takiej wysokości, że okres jego obiegu wokół Ziemi jest dokładnie taki sam, jak okres obrotu Ziemi wokół własnej osi. Dzięki temu satelita znajduje się cały czas nad tym samym punktem na Ziemi.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Sprawdzone hasła:
Komentarze (1) Brak komentarzy
24.2.2011 (19:27)

tak dla sprostowania to sztuczny satelita jest to obiekt stworzony przez czlowieka orbitujacy wokol ciala niebieskiego, niekoniecznie musi to byc planeta:"obiekt zbudowany przez człowieka obiegający planetę", a przede wszystkim nie moze on przemierzac przestrzeni kosmicznej gdyz wtedy jest to sonda

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty