profil

Charakterystyka porównawcza Rolanda i Oliwiera z "Pieśni o Rolandzie".

poleca 80% 772 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Głównym bohaterem „Pieśni o Rolandzie” jest tytułowy Roland, siostrzeniec króla Karola Wielkiego. Postać brała udział w podbiciu Hiszpanii, zajętej wówczas przez muzułmańskich Arabów, obejmując dowodzenie nad tylną gwardią.
Oliwier był najbliższym przyjacielem Rolanda i bratem jego narzeczonej, Ody. Starał się pomagać towarzyszowi w podejmowaniu roztropnych decyzji, zawsze stał u jego boku.

Wyglądu postaci nie da się porównać, gdyż w tekście nie znalazłam aż tylu informacji na ich temat, jednak by móc częściowo wyobrazić sobie bohaterów przytoczę kilka cytatów:
„Wyciągnął do Boga prawą rękawicę” cytat świadczy o ubiorze głównego bohatera. Zapewne podczas walki miał na sobie całą zbroję, w tym dostojne rękawice.
Roland miał barwne rumieńce i wyraźne rysy twarzy, jednak gdy uchodziło z niego życie twarz nabrała odcieniu bladoróżowej kredy („Twarz jego straciła barwę”).
O dobrze zbudowanej sylwetce obydwu postaci świadczą opisy hardej bitwy, mężnego dzierżenia tak ogromnego miecza oraz zadawania skutecznych ciosów.
Oliwier zapewne posiadał brodę („Na tę moją brodę”).

Roland to wzorzec osobowy – średniowieczny, nieskazitelny rycerz, którego dewizą życiową są słowa: „Bóg, Ojczyzna, Honor”. Przed śmiercią przepraszał Boga za swoje grzechy, żałował swoich występków (CYTAT) Walczył w obronie wiary chrześcijańskiej, czym okazywał swoją wiarę i pobożność.
Obydwaj bohaterowie odznaczali się męstwem, chociaż czasami powątpiewali w to, co robią. (CYTAT) Jednak, gdy jeden tracił „ducha walki”, drugi rozpalał się dumą, napawając odwagą i walecznością (CYTAT). W związku z tym, gdy Roland chciał dąć w róg Oliwier go powstrzymał i gdy główny bohater tracił wiarę i nadzieję towarzysz zabraniał mu tak haniebnego czynu.
Zarówno Rolad jak i Oliwier, posiadali niezwykłą tężyznę fizyczną, o czym świadczy walka przez wiele godzin, bez wytchnienia i odpoczynku (CYTAT "Bitwa jest wspaniała…") Główny bohater nawet w chwili śmierci był gotów bronić swojego miecza, by ten nie dostał się w ręce pogan (CYTAT).
Myślę, że jedyną cechą, która różniła postacie było to, że Rolad pysznił się, myślał że sam pokona wojska Saraceńskie, że gdy zatrąbi w róg, splami swój rycerski honor (CYTAT). Nie myślał o życiu swoim i swoich rycerzy, wewnętrzna duma nie pozwalała mu ustąpić (CYTAT).
Oliwier był natomiast roztropny, nalegał aby towarzysz wezwał wojska francuskie do pomocy, bo sami nie dadzą rady i polegną (CYTAT "Nas tylko garstka…").

Pomimo tylu poległych ofiar i tak tragicznej i czasem zbyt porywczej reakcji podczas bitwy w oczach rycerzy Roland był wzorem do naśladowania, wzorem męstwa i odwagi, poświęcenia swego życia dla narodu i braku strachu w tak tragicznej sytuacji. Rycerze szanowali i kochali swojego dowódcę. Moim zdaniem postąpił nierozsądnie i nieodpowiedzialnie, ponieważ wielu niewinnych rycerzy zginęło przez jego pychę i honorowość. Może gdyby zatrąbił od razu, za namową Oliwiera, ocaliłby wiele niewinnych istnień. Jednak połączenie cech charakteru obydwu bohaterów stworzyłoby rycerza doskonałego w każdym postępku.

***
Tam, gdzie napisałam "(CYTAT)" przydałoby się umieścić cytat. Do wglądu dla Was. Mi się nie chciało przepisywać z książki ^.^ Pozdrówki

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury