profil

Jakie są plusy i minusy współczesnego rolnictwa?

poleca 85% 877 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W XXI wieku rolnictwo jest nadal bardzo ważną częścią gospodarki. Wielka liczba żyjących współcześnie ludzi wymaga wielkiej ilości pożywienia, która ma zapewnić właśnie rolnictwo. Wraz ze wzrostem populacji żyjącej na Ziemi, wzrasta zapotrzebowanie na żywność i właśnie to jest głównym czynnikiem zmian zachodzących w omawianej dziedzinie gospodarki. W ubiegłym stuleciu miała miejsce seria znaczących przemian w rolnictwie. Dzisiaj jest ono całkowicie odmienne od tego sprzed pięćdziesięciu lat, jednak chyba nie można jednoznacznie stwierdzić czy to współczesne jest lepsze. W swojej pracy postaram się ukazać wady i zalety nowoczesnego rolnictwa.
Przyszłość rolnictwa niewątpliwie wiąże się z genetyką. Już teraz trwają ciągłe debaty na temat genetycznie modyfikowanej żywności, a także genetycznego udoskonalania ras zwierząt hodowlanych. Inżynieria genetyczna to niewątpliwie szansa dla rolnictwa. Nowe, wysokoplenne odmiany zbóż pozwalają wyprodukować wielką ilość żywności, która mogłaby pokryć zapotrzebowanie ludności na całym świecie. Innym atutem jest to, iż zmodyfikowane rośliny są często lepszej jakości, ładniej wyglądają oraz mogą rosnąć w prawie każdych warunkach klimatycznych i przyrodniczych. We współczesnej uprawie są powszechnie stosowane nawozy zarówno naturalne jak i sztuczne. To także wpływa na jakość i ilość upraw, dostarczając roślinom odpowiednie związki mineralne, które stymulują ich wzrost. Aby zwiększyć wydajność hodowli, ludzie, za pomocą doboru sztucznego, tworzą nowe, wyspecjalizowane rasy zwierząt, np. krowy mleczne, których wydajność sięga 25 tysięcy litrów mleka rocznie. Nowością, a także wielkim atutem są biologiczne metody walki za szkodnikami upraw. Opryskiwanie roślin zawiesiną wirusów, bakterii czy grzybów pozwala wytępić szkodniki nie wpływając przy tym negatywnie na inne zwierzęta oraz rośliny.
Oprócz dużej ilości niezaprzeczalnych zalet, współczesne rolnictwo ma wiele wad, co niesie za sobą zagrożenia. Inżynieria genetyczna wzbudza takie kontrowersje, ponieważ powoduje ona spadek naturalnej różnorodności genetycznej roślin i zwierząt. Może to mieć w przyszłości poważne konsekwencje, takie jak zniszczenie upraw przez pasożyta, na którego rośliny nie będą uodpornione. Inną sporna kwestią jest klonowanie zwierząt wyłącznie w celu dogodzenia indywidualnym upodobaniom człowieka. Jest to jakaś perspektywa dla hodowli na wielką skale, jednak budzi ona wielkie wątpliwości etyczne i moralne. Największą wadą współczesnego rolnictwa jest to, iż w ogromnym stopniu przyczynia się do degradacji środowiska. Uprawa jednego gatunku w tym samym miejscu prowadzi do erozji gleby,
a w konsekwencji do powstania w tym miejscu nieużytku. Zapobiega się temu stosując
w nadmiernych ilościach nawozy chemiczne, jednak to powoduje zanieczyszczenie wód
i wymieranie licznych gatunków zwierząt. Wypłukiwane przez wodę związki fosforu, czy azotu trafiają do rzeki jezior, czyniąc w nich ogromne spustoszenia. Rolnictwo ma także duży wpływ na przemiany społeczne i z tym właśnie wiąże się jego kolejna wada. Współczesna uprawa i hodowla jest wysoce zmechanizowana, więc nie wymaga dużych nakładów ludzkiej pracy. Jest to przyczyną wzrostu bezrobocia i pogorszenia się warunków życia na wsi. Minusem można uznać też desperackie szukanie nowych powierzchni pod oprawy. Jest to jedną z przyczyn wycinania lasów deszczowych, a wszyscy wiemy, jakie to niebezpieczne dla naszej planety.
Jak widać nowoczesne rolnictwo jest pełne szans, ale i pułapek. Pewne jest, iż rozwój będzie postępował nadal, ponieważ jest to niezbędne aby sprostać wymaganiom żywieniowym ludzkości. Nowe technologie stworzyły ogromne możliwości, jednak czy ludzie będą potrafili je odpowiednio wykorzystać?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty