profil

Najstarsze zwyczaje wielkanocne

drukuj
satysfakcja 66 % 23 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Wielka Środa - kukłę Judasza sporządzano z gałganów wypychanych słomą i opatrzonąw trzydzieści szkiełek (na pamiątkę trzydziestu srebrników, za które Judasz sprzedał Chrystusa) zrzucano z wieży kościelnej, a następnie wleczono po ulicach i bito w nią kijami, a jej resztki topiono w rzece lub palono.

Wielki Czwartek - odbywało się widowisko pasyjne symbolizujące drogę krzyżową Jezusa, a wiezorem umywano nogi dwunastu starcom (na pamiątkę dwunastu apostołów), a potem z nimi wieczerzano. Tego zwyczaju przestrzegali nawet królowie, biskupi i magnaci wybierając nędzarzy, których przy okazji suto obdarowywali.

Wielki Piątek - ciągnęły ku kościołom pochody biczujących się kopników, wśród których jeden z koroną ciernową na kapturze i krzyżem na plecach udawał Jezusa, a po południu całe rodziny odwiedzały tłumnie groby i spędzały czas na modłach, a po wyjściu z kościoła składały datki kfestarzom.

Wielka Sobota - tradycyjnie gotowano, wypiekano, poświęcano w kościołach "wyroby" wielkanocne: mazurki, baby, kołacze, pęta kiełbasy lub szynki, baranki z cukru lub z masła, no i oczywiście pisanki.

Wielka Niedziela - wczesnym rankiem odzywały się dzwony na rezurekcję (dawniej już w Wielką Sobotę o północy), a wtórowały im armaty, moździerze, strzelby i pistolety.Obok kościołów palono smołę w beczkach, obdarowywano się pisankami i składano sobie pierwsze życzenia. Potem wszyscy spieszyli się na śniadanie świąteczne, a kto był pierwszy u stołu ze święconką, temu się szczęściło w zbiorach.

Poniedziałek Wielkanocny - obchodzono parę bliźniaczych obyczjów wielkanocnych: śmigus - polegał na oblewaniu wodą i uderzaniu dziewcząt po nogach rózgą z palmy oraz dyngus - zwyczaj wręczania datków stanowiących wielkanocny okup.


JAJKO symbolizuje początek życia, dawniej utożsamiane było z krwią (w starożytnej Grecji), a w Polsce Słowianie robili kraszanki już w X wieku.

KRASZANKI - jajka czerwone, od wyrazu krasa - czerwień, uroda; barwiono je w wywarze z robaczków zwanych czerwcami.

MALOWANKI - jaka w różnych kolorach np: zielone otrzymywano przez gotowanie w wodzie z jemioły lub żyta, fioletowe w wywarze z płatków ciemnej malwy, brązowe moczone w wodzie dębowej, a czarne gotowane z korą olchy i liśćmi klonu.

SKROBANKI - jajka z wyskrobanym wzorkiem zanurzane w barwiącym roztworze; po usunięciu woskiem wzoru jajko stawało się PISANKą.

NAKLEJANKI - malowanki z naklejonym na nich deseniem z "duszy" sitowia, zasuszonych listków, płatków kwiatowych lub gałganków.


Przydatna praca? Tak Nie
Podobne prace:
Komentarze (3) Brak komentarzy
25.3.2010 (15:48)

trochę napisałeś błędów

25.3.2010 (15:42)

dobra.nic więcej

27.7.2006 (14:14)

Praca niezbyt wyczerpująca, ale ciekawa . Z niektórych zdań skorzystałam i wyszedł mi całkiem dobrze tekst. popracuj nad estetyką i uzupełnieniem tematu

Gramatyka i formy wypowiedzi