profil

Czy Stefan Żeromski stoi po stronie Stanisławy Bozowskiej.

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stanisława Bozowska jest to główna postać książki Stefana Żeromskiego pt. „Siłaczka”. Młoda nauczycielka, która w imię walki z ciemnotą, wyjeżdża z Warszawy na zapadłą wieś, by tam szerzyć oświatę wśród chłopów. Walkę tę przypłaca życiem - chora na tyfus umiera, nie otrzymawszy w porę pomocy lekarskiej.
Jest to ciekawa postać, dlatego nasuwa się tutaj zasadnicze pytanie, czy Żeromski stał po stronie Stasi Bozowskiej.
Wbrew temu, co na ten temat mogliby sądzić inni, uważam ,że autor był zdecydowanie zawzięty na postać młodej nauczycielki.
Jestem przekonany, że istotnym argumentem będzie brak miłości w życiu Stanisławy. W ludzkim życiu miłość jest to bardzo istotna rzecz, każdy z nas pragnie mieć swą drugą połowę. Jednakże Żeromski nie pozwolił się dziewczynie w nikim zakochać, był to ewidentny przejaw niechęci do stworzonej postaci. Przyczyną braku partnera mogła być także pasja którą nadał Żeromski bohaterce a mianowicie nauka. Stasia siedziała całymi dniami przed książkami, ucząc się lub czytając cały czas nie poznała smaku prawdziwego życia.
Autor odbiera nauczycielce marzenia i owoce ciężkiej pracy. Stanisława poświęca się nauce do ostatnich chwil jej życia. W pożegnalnym liście za najważniejsze uważa przekazanie do druku napisanego przez siebie podręcznika. Jednakże autor postanowił nie spełniać ostatniej woli bohaterki. Gdyż napisany przez nią podręcznik nigdy nie zostanie wydany ponieważ nie ma nikogo, kto mógłby się tym zająć po jej śmierci.
I ostatnim, i sądzę ,że najważniejszym argumentem będzie uśmiercenie głównej bohaterki. Ukończywszy studia mogła zrobić karierę naukową, ale nie zrobiła tego. Skazała się na życie pełne wyrzeczeń. Podnoszenie poziomu oświaty było dla niej celem ważniejszym niż budowanie własnego szczęścia. Mieszkała w małym i zimnym pokoiku, nie dojadała. Autorowi najwidoczniej się jej pozytywistyczne poglądy nie podobały i postanowił ją perfidnie zabić w postaci tyfusu.
Sądzę, że udało mi się udowodnić iż Stefan Żeromski nie darzył sympatią głównej bohaterki. Jednakże mimo utrudnień postawa Stanisławy Bozowskiej - pełna poświęcenia, oddania, wierności własnym ideałom - stała się symbolem heroizmu i przekonania o konieczności podjętej walki do samego końca.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty