profil

Tadeusz "Zośka" Zawadzki - charakterystyka.

poleca 83% 435 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec

Opisywana przeze mnie postać to jeden z głównych bohaterów książki A. Kamińskiego "Kamienie na szaniec" - Zośka.
Zośka, czyli Tadeusz Zawadzki, był harcmistrzem, drużynowym 23 WDH, zwanej Pomarańczarnią (w "Kamieniach" użyto fikcyjnej nazwy "Buki"). Jego imię nosił batalion Grup Szturmowych, jako pierwszy został komendantem GS na terenie Warszawy. Uzyskał stopień podporucznika Armii Krajowej, w organizacji "Wawer" dowodził rejonem Mokotów Górny. Odznaczono go Krzyżem Virtuti Militari 5 klasy oraz, dwukrotnie, Krzyżem Walecznych. Zginął w akcji pod Sieczychami, mając 22 lata.
Dziewczęca niemal uroda miała znaczny wpływ na jego przezwisko. Po matce "odziedziczył" delikatną cerę, regularne rysy i niebieskie oczy. Włosy miał złociste, a ręce o długich, subtelnych palcach.
Zośka był urodzonym przywódcą, mimo, że to raczej koledzy lgnęli do niego a nie odwrotnie. Chętnie go słuchano i liczono się z jego radami. Potrafił przełamywać własne obawy czy lęki (np. przezwyciężając swoją niechęć do wody i pływania - został jednym z najlepszych pływaków Buków). Dobrze czuł się w swoim rodzinnym domu, zwłaszcza z matką. Był z nią ściśle związany emocjonalnie - gdy ciężko chorowała opuścił się w nauce. W szkole pomimo łatwości w przyswajaniu informacji uczył się średnio - zwykle otrzymywał czwórki. Gdy zaangażował się w jakąś sprawę, oddawał się jej całkowicie. Zawsze wstydził się trochę swojej delikatności, wrażliwości - jako czegoś zbyt "niemęskiego". Po ojcu Zośka "dostał w spadku" zainteresowania techniczne, ale właściwie zajmowała go każda dziedzina wiedzy. Był bardzo dobrym sportowcem - osiągał wyniki w strzelectwie, hokeju i tenisie, niejednokrotnie wygrywał turnieje sportowe.
Tadeusz Zawadzki, jak wielu innych młodych ludzi w czasie II wojny światowej, oddał swoje życie za Ojczyznę. W pewnym momencie wszystkie aspekty codziennej egzystencji podporządkował walce o wolność. Był odważny, ale także rozważny - nie narażał siebie i swoich podkomendnych na niepotrzebne ryzyko. W chwili wydania "Kamieni" podczas okupacji niemieckiej, to właśnie między innymi Zośka stał się przykładem patrioty, gotowego zapłacić za swój kraj najwyższą cenę, jaką może zapłacić pojedynczy człowiek. Teraz, mimo braku konfliktu zbrojnego pomiędzy Polską a którymś z naszych sąsiadów, nadal postrzegany jest jako wzór do naśladowania.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury