profil

Jacek Soplica - Ksiądz Robak. Charakterystyka porównawcza.

poleca 85% 602 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz Jacek Soplica Dzieje Jacka Soplicy Dzieje Jacka Soplicy

Głównym bohaterem książki "Pan Tadeusz" autorstwa Adama Mickiewicza nie jest, na co wskazuje tytuł, Tadeusz, a jego ojciec czyli Jacek Soplica - ksiądz Robak.
Jacek Soplica to młody, średnio zamożny szlachcic. Jest synem podczaszyca, w swoim czasie stał na czele rodu Sopliców. Cieszy się poważaniem wsród szlachty - niestety między innymi dlatego, że wodzi rej na sejmikach. Zakochany w córce stolnika Horeszki - Ewie, przeżywa jednak silne rozczarowanie, gdyż nie dane jest mu się z nią ożenić.
Po ataku Moskali na siedzibę stolnika i zabiciu go przez Jacka, człowiek ten zamyka się w sobie. Zaczyna pić i popada w nałóg alkoholowy. Żeni się "z pierwszą napotkaną szlachcianką" i z tego związku rodzi się jego syn. Po śmierci żony przywdziewa habit i wstępuje do zakonu Bernardynów i przybiera nazwisko Robak. Na Litwie przygotowuje powstanie - chce godnie przyjąć wojsko napoleońskie.
Jacek to przystojny mężczyzna. Jego cechą charakterystyczną są ozdabiające twarz wydatne wąsy ("z wąsami od ucha do ucha"). Ubiera się w typowy dla tamtego okresu strój tej warstwy społecznej.
Ksiądz Robak ma około 50 lat. Jego głowę szpecą liczne blizny i szramy - "pamiątki" po otrzymanych w przeszłości ranach. Oprócz przepasanego sznurkiem habitu na nogach nosi sandały.
W latach swojej młodości Jacek jest odważny i ma tupet. Często kieruje się emocjami. Nie dba za bardzo o dobro Rzeczpospolitej - na sejmikach popiera tego, kto więcej zapłaci. Jest porywczy i wybuchowy. Taki typowy szlachcic - skory do kłótni i waśni. Przeżywa silne namiętności. Kocha Ewę Horeszkównę ale jest to miłość bezsilna, ponieważ jej rodzina nie patrzy na to uczucie przychylnym okiem. Po podaniu mu w domu stolnika tzw. czarnej polewki urażona została jego duma i poczucie godności osobistej, przez co staje się on zawzięty na Horeszkę i chce się zemścić. Po zabiciu ojca Ewy przylega do niego opinia zdrajcy - wszyscy niesłusznie myślą, że brał udział w ataku Moskali. Cierpi z tego powodu.
Po przemianie wewnętrznej staje się pobożny i skryty. Posiadł umiejętności pozwalające mu wpływać na decyzje innych ludzi. Próbuje godzić zwaśnionych w sporze o zamek. Jest powszechnie szanowany, swoją postawą imponuje szlachcie i cieszy się wśród niej wielkim autorytetem. Mimo, iż oficjalnym opiekunem Tadeusza jest Sędzia, to w rzeczywistości właśnie Robak kieruje losami syna. Przede wszystkim jednak jest on wielkim patriotą i stara się jak najlepiej wypełnić swoją misję i przygotować Litwę na przyjęcie armii Napoleona. Udaje mu się to: szlachta jednoczy się a on sam na łożu śmierci wyznaje tajemnicę swojej tożsamości i otrzymuje przebaczenie Gerwazego. Zostaje pochowany jako bohater narodowy i już pośmiertnie odznaczony krzyżem Legii Honorowej.
Według mnie z początkowego hulaki, wraz ze zmianą nazwiska, Jacek Soplica przemienił się z żałującego swoich czynów zakonnika. Świadczy to o jego dojrzałości emocjonalnej i umiejętności przyznawania się do błędów. Ta jego pokuta, mimo jego wcześniejszych grzechów, sprawia, że jest on postacią pozytywną.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury