profil

Miłość ma różne oblicza -rozprawka w oparciu o lekturę "Syzyfowe prace"

poleca 84% 626 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Syzyfowe prace" przedstawiają różne oblicza miłości.
Zgadzam się z powyższą tezą i postaram się to udowodnić sensownymi argumentami.
Otóż w lekturze występuje między innymi miłość do ojczyzny. Uczniowie w skuteczny sposób walczą z rusyfikatorami. Dowodem na to jest postępowanie Waleckiego. On ryzykując cała swoją przyszłościa sprzeciwił się nauczycielowi historii, który przedstawiał Polske w negatywnym świetle. Swoim patriotyzmem wyróznił się również Bernard Zygier, który wyrecytował wiersz Adama Mickiewicza "Reduta Ordona".
Kolejna miłość występująca w "Syzyfowych pracach" to miłość synowska. Możemy ją zauważyć, gdy w przeddzień Zielonych Światek pani Helena Borowidzowa uzyskała urlop dla Marcina. Dzieki temu uczeń mógł jechać do domu. W drodze do Gawronek chłopiec wyskoczył z wozu, zerwał bukiet bzu rosnącego przy kapliczce, po czym podarował go mamie i wyznał jej miłość.
Trzecim przykładem miłości jest miłość platoniczna, której doświadcza Marcin oraz Anna Stogowska zwana Birutą. Można powiedzieć, iz była to miłość "wzrokowa", ponieważ Biruta i Marcin nie mieli czasu na spotkania. Dziweczyna po lekcjach spotykała się z przyjaciółkami. Marcin i Anna często przechodzili obok siebie na ulicy. Wtedy wpatrywali się w siebie jak w obrazki. Para w późniejszym czasie spotykała się w parku. Tam wzrokiem wyznawali sobie miłość.
Jak widać miłość w "Syzyfowych pracach" występuje w róznych formach, a argumenty mówią same za siebie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta