profil

Chretien de Troyes "Percewal na zamku Graala" - symbole, dlaczego rycerze szukali graala.

drukuj
poleca 85% 114 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Dla rycerza najważniejszy był honor, Bóg i wierność. Zawsze odważny i bohaterski nigdy nie zhańbił się ucieczką z pola walki. Przysięgę cenił bardziej niż własne życie. Chlubą dla rycerza było zginać chwalebnie za wiarę, ojczyznę lub w obronie słabszych.


Epika rycerska - w Polsce nie powstają teksty związane z życiem rycerzy. Na Zachodzie pozycja kultury rycerskiej jest inna. We Francji powstaje słynna „Pieśń o Rolandzie”, a w Hiszpanii „Pieśń o Cydzie”. Roland i Cyd stają się wzorami rycerskich cnót. W Polsce najbardziej znanym rycerzem jest Zawisza Czarny.

Etos rycerski – to zbiór zasad określających postępowanie średniowiecznego rycerza. Te zasady i normy związane były z obyczajowością danego społeczeństwa. Teksty utrwalające wizerunek średniowiecznego rycerza posługują się celowo mitologizacją (tworzenie legend), a więc idealizują jego postać i sakralizują jego czyny.

Alegoria - wyrażenie (w mowie, piśmie a. sztuce) prawd a. uogólnień o ludzkim postępowaniu a. doświadczeniu za pomocą symbolicznych, fikcyjnych postaci, działań, a także całej fabuły (zwł. bajek, przypowieści); plast. obrazowe przedstawienie pojęć oderwanych, gł. za pomocą personifikacji.
Etym. - gr. allēgora 'alegoria' z allēgoren 'mówić w przenośni a. obrazowo'.
(Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego)Rycerz nie powinien: za dużo mówić, zadawać pytań, być dociekliwy.

Symbole w tekście:
a) przedmioty:
 Miecz – s. władzy i doskonałości ( „(...)Widzi także, że miecz jest z tak tęgiej stali, iż nie można by go skruszyć, chyba w jednym przypadku, wiadomym tylko temu, który miecz ten kuł i hartował(...), (...)Nigdyście nie widzieli miecza tak lekkiego, a takiej mocy(...)” ),

 Święty Graal – s. tajemnicy, świętości, relikwia, apokryf, kielich w którym była krew Chrystusa, przedmiot pożądania, niewinność ofiary ( „(...)widzi, jak niosą przed nim odkrytego Grala, a ciągle jeszcze nie wie, co i komu w nim podają(...)” ),

 Włócznia – s. miłości, ofiary Chrystusa ( „(...)trzymając w połowie drzewca włócznię lśniącą srebrzyście. Kropla krwi perliła się na żeleźcu włóczni(...)” )

 Hebanowe kozły – heban – s. trwałości, niewzruszoności ( „(...)heban to taki, że daremno próbowany by go spalić albo wydać na pastwę zgnilizny: z tych niebezpieczeństw żadne mu nie grozi(...)” )

 Czerwień – s. miłości, władzy ( „(...)przybrane purpurą; szata jego podobna(...)” )

 Biały obrus – s. niewinności, czystości, szacunku ( „(...)Cóż rzecz o tym obrusie? Ani legat, ani kardynał, ani nawet papież nie będą nigdy jeść na bielszym(...)” )

 Świecznik – s. człowieka, który to, co najbogatsze ma skryte w środku, a z zewnątrz ma grzeszne ciało ( „(...)każdy trzyma w dłoni świecznik złocisty, wykładany czarną emalią(...)” ),

 Taca ze srebra – s. wartościowego przedmiotu, bogactwa,

 Płyta z kości słoniowej – wartościowy i drogocenny przedmiot, s. bogactwa i rangi człowieka posiadającego ją.


wydarzenia:

 Światłość towarzysząca wniesieniu świętego Graala – podkreślenie „wielkości”, znaczenia i dobroci Graala ( „(...)Kiedy weszła panna z gralem, tak wielka jasność spłynęła na komnatę, że świece pobladły, jak gwiazdy i księżyc bledną przed wschodzącym słońcem(...)” )Dlaczego rycerze szukali Graala?
Święty Graal jest symbolem chrześcijaństwa. Rycerze, słynący ze swej głębokiej religijności pragnęli zdobyć ów przedmiot, aby osiągnąć poprzez odnalezienie i posiadanie go doskonałość duchową,


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury