profil

Z jakiej perspektywy czasowej autor opowiada o obozowej rzeczywistości? Jak wpływa to na sposób narracji i wybór elementów świata przedstawionego?

poleca 85% 107 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Gustaw Herling Grudziński Inny Świat

"Inny świat" Gustawa Herlinga Grudzińskiego jest utworem autobiograficznym, pisany jest w czasie przeszłym, ma charakter pamiętnika, w którym autor występuje jako narrator, relacjonujący swoje własne przeżycia i opowiada historię innych więźniów. Grudziński wyraźnie zaznacza, że przebywa w tym obozie. Jest on wnikliwym obserwatorem i komentatorem, który patrzy na opisywany świat od wewnątrz, jest w nim obecny; mówi o pracy, głodzie, torturach, śledztwie, przedłużaniu czasu pracy, eliminacji najsłabszych.
Gustaw Herling Grudziński nie tylko pisze o wydarzeniach poprzez ukazanie katorżniczego losu więźniów, ale i mówi o stanie spychicznym bohaterów. Przedstawia ich odczucia. Pisze o rzeczywistości koncentracyjnej i świecie poza drutami.
W samych łagrach zauważył straszny proces duchowegoi moralnego niszczenia człowieka.
Jego uwagę przyciągają szczególnie więźniowie, wyłamujący się z lagrowego porządku, którzy chcą ocalić człowieczeństwo, decydowanie o sobir.
Mimo strasznej obozowej rzeczywistości odkrywa tam prawdę o człowieku, czyli dokonywania przez niom własnych wyborów. Jest to człowiek, który widzi, ocenia, dokonuje analizy. Przedstawia, żę świat jest straszny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie