profil

Definicje: alarm wibracyjny, aktywacja, clip, clir, dcs, fale radiowe, gprs, gps, imei, irds, kb/s, pda, pin, puk, prepaid, simlock, smart messaging, sms, smsc, voip, wap, wtls

poleca 85% 164 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

SŁOWNIK

ALARM WIBRACYJNY- zamiast dzwonić, telefon komórkowy wibruje, powiadamiając nas o przychodzącej rozmowie w dyskretny sposób. Wibracje są wytwarzane przez szybko poruszający się elektromagnes. Alarm może być wbudowany w baterię, lub bezpośrednio w telefon.

AKTYWACJA- jest to umowa zawarta między operatorem sieci, a abonentem. Umowa ta zawierana jest najczęściej na okres 24 miesięcy lub w promocjach na okres 12 miesięcy.

CLIP (Calling Line Identification Presentation) to identyfikacja rozmówcy. Pozwala na identyfikację osoby dzwoniącej jeszcze przed odebraniem połączenia. Usługa jest dostępna w sieciach telefonii komórkowej oraz stacjonarnej.

CLIR (Calling Line Identification Restriction) - zastrzeżenie identyfikacji numeru telefonu osoby dzwoniącej. Usługa ta jest dostępna zarówno w sieciach telefonii stacjonarnej, jak i bezprzewodowej. Z reguły usługa CLIR oferowana jest razem z zastrzeżeniem numeru.

DCS (Digital Communication System) to nazwa stosowana kiedyś dla określenia sieci GSM 1800 MHz. W systemie DCS 1800 szerokość pasma wynosi 75 MHz, dystrybucja mocy wynosi 20 W.

FALE RADIOWE- to promieniowanie elektromagnetyczne, wykorzystywane do przesyłania informacji na bardzo duże odległości.

GPRS (General Packet Radio Service) to technologia transmisji danych metodą pakietową.

GPS (Global Positioning System) system globalnego pozycjonowania. Urządzenia GPS wykorzystują sygnały z sieci krążących wokół Ziemi satelitów do określania własnej pozycji z dokładnością do 5 metrów.

IMEI (International Mobile Equipment Identificator) jest to niepowtarzalny numer identyfikujący każdy telefon GSM. Numer ten można wyświetlić w każdym telefonie po wybraniu sekwencji *#06#.

IrDA- jest to port podczerwieni. Za pomocą portu IrDA możliwa jest komunikacja telefonu z drugim urządzeniem wyposażonym w taki sam port, bez użycia kabli.

kB/s- jednostka szybkości przesyłania danych komputerowych. Transfer o szybkości 1 kB/s oznacza, że w ciągu sekundy przesłane zostanie 1024 bity.

PDA (ang. Personal Digital Assistant.)
Osobisty Asystent Cyfrowy - Zwykle urządzenie przenośne, takie jak np. Palm Pilot. WAP nie jest przeznaczony tylko dla telefonów komórkowych.

PIN to kod zabezpieczający dostęp (do telefonu komórkowego, karty bankomatowej itd.) przed niepowołanymi osobami.

PUK- jest to osobisty kod odblokowujący, używany do odblokowania zablokowanej karty SIM.

PREPAID są to tzw. usługi "przedpłacone" - w których najpierw wykupuje się je u danego operatora, a następnie się z nich korzysta, np. w Polsce karty POP, Simplus i Tak-Tak.

SIMLOCK jest to blokada jaką zakłada operator danej sieci na telefon. Uniemożliwia ona współpracę takiego telefonu z obcą siecią, np. telefon nabyty w serwise Idei nie będzie działał w sieci Era

SMART MESSAGING to technologia opracowana m.in. przez firmę Nokia, dzięki której możliwe jest przesyłanie przez urządzenia przenośne (np. telefony) m.in. grafik, dzwonków, animacji, wygaszaczy, gier java itd.

SMS (Short Message Service) jest usługą polegającą na przesyłaniu krótkich wiadomości między posiadaczami telefonów komórkowych.

SMSC (Short Message Service Center)- jest to tzw. centrum serwisowe, obsługujące cały ruch SMS-owy.
Każdy z operatorów sieci komórkowych ma własne centrum SMSC. Wysyłając SMS-sa, jest on najpierw wysyłany centrum, które dalej wysyła wiadomość pod numer telefonu odbiorcy SMS-a

VOIP - Voice over IP to technologia służąca do przesyłania głosu poprzez sieć pakietową. Jej głównym założeniem jest integracja ruchu telefonicznego z transmisją danych i stworzenie jednej uniwersalnej sieci mogącej przenosić każdy rodzaj ruchu.

WAP - (Wireless Aplication Protocol) to usługa lub protokół przesyłania danych. Pozwala na przeglądanie stron internetowych na wyświetlaczach urządzeń posiadających przeglądarkę WAP. (telefony komórkowe, palmtopy itp)

WTLS (Wireless Transport Layer Security)
Warstwa bezpieczeństwa transmiji bezprzewodowych - odpowiednik protokołu SSL (Secure Socket Layer) szeroko używanego do bezpiecznych transmisji w WWW, nie jest identyczny w zakresie funkcjonalności.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty