profil

Wpływ i działanie alkoholu na organizm człowieka

poleca 86% 278 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

REFERAT; NEGATYWNE DZIAŁANIE NIEKTÓRYCH SUBSTANCJI NA ORGANIZM CZŁOWIEKA


Człowiek spotyka się na co dzień z wieloma rodzajami substancji które mogą przynosić korzyści dla naszego organizmu, lecz także go niszczyć, dlatego chciałbym teraz przedstawić złe strony działania tych substancji na organizm człowieka.

ALKOHOL;

Różne napoje alkoholowe zawierają tę samą substancję chemiczną- alkohol etylowy czyli etanol o wzorze C2H5OH
Etanol jest substancją bardzo aktywną biochemicznie, w większym stężeniu niszczy tkankę biologiczną, rozcieńczony wpływa na pracę uczuć, sposób myślenia. Powoduje ograniczenie zdolności do prawidłowej oceny sytuacji i zadań życiowych, upośledza koordynację ruchów oraz kontrolę zachowania. Osoby nietrzeźwe robią rzeczy, których później żałują, uszkadzają swoje zdrowie i życie osobiste, sprawiają cierpienia swoim najbliższym.
Picie za dużo i za często uszkadza różne części organizmu.
MÓZG- uszkodzenie naczyń krwionośnych prowadzące do wylewów; niszczenie komórek nerwowych w korze mózgowej prowadzące do obniżenia sprawności umysłowej i zaburzeń psychicznych.
WĄTROBA- stłuszczenie i stany zapalne wątroby, marskość wątroby uszkodzenie regulacji poziomu cukru we krwi.
SERCE- arytmia, nadciśnienie, niewydolność krążenia, uszkodzenia mięśnia sercowego oraz przeszkody w dojrzewaniu krwinek czerwonych niezbędnych do odżywiania organizmu tlenem.
PRZEWÓD POKARMOWY- nieżyty przełyku, owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Stany zapalne trzustki, uszkodzenia wchłaniania pokarmu w jelitach.
INNE SYSTEMY BIOLOGICZNE- uszkodzenie zdolności obronnych wobec chorób- zwiększona podatność na choroby. Niedożywienie i deficyty witamin, obniżenie potencji męskiej, bezpłodność lub uszkodzenie płodu.
Gdy ktoś dużo i często pije zaczyna przyzwyczajać się do nałogowego regulowania swych uczuć. Ponieważ alkohol jest środkiem uśmierzającym, najmocniej działa gdy łagodzi przykre stany. Chemiczne uśmierzanie przykrych uczuć tworzy uzależnienie i obniża odporność na cierpienie. Człowiek uczy się, że można przy pomocy alkoholu cierpienie przekształcać w specyficzny rodzaj stanu przyjemnej ulgi. Dlatego dolegliwości fizyczne i psychiczne zamiast odstręczać go od alkoholu skłaniają go do dalszego picia.
Gdy człowiek przerywa dłuższe picie lub zmniejsza ilość wypijanego alkoholu pojawiają się bardzo przykre objawy- niepokój i drażliwość, dreszcze i drażnienie kończyn, skurcze mięśniowe, poty, nudności, a nawet zaburzenia świadomości majaczenia.
W miarę upływu czasu bez alkoholu pojawią się nieprzyjemne doznana podobne do głodu i wewnętrznego przymusu wypicia, połączonego z poczuciem paniki i obawą, że się nie wytrzyma długo bez alkoholu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty