profil

Co decyduje o wartości dzieła literackiego?

poleca 85% 191 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


Arcydzieło, bestseller, czytadło – trzy słowa, którymi określa się książki. Co decyduje o wartości utworów literackich? Opracowując odpowiedź, odwołaj się do swojej wiedzy i doświadczeń czytelniczych.Moim zdaniem o wartości utworów literackich decyduje przede wszystkim dobry pomysł. Temat dzieła musi być ciekawy, ujmujący, by spotkało się ono z odzewem wśród czytelników.
Niezmiernie ważny jest także język, jakim dany utwór został napisany. Musi on być zrozumiały dla odbiorcy i zachęcać do dalszego czytania tak, jak w powieści Nelle Harper Lee pt. „Zabić drozda”. Książkę tę czyta się bardzo dobrze. Jest ona napisana takim przystępnym i przyjemnym językiem, iż ciężko się od niej oderwać.
Autor powinien pamiętać, że język, czy styl pisania zależy od tego, do jakiej grupy czytelników utwór jest kierowany. Inaczej formułowane powinny być myśli w np. kryminale, a inaczej w rozprawie filozoficznej. Nie zmienia to faktu, iż język jest jedynie środkiem mającym pomóc w dotarciu do czytelnika z konkretnym przesłaniem.
Istotne jest, by styl utworu był na tyle zajmujący, aby zainteresować odbiorcę, jednocześnie nie przesłaniając wartości zawartych w dziele. Forma wypowiedzi (np. stylizowana na kroniki jak w "Ja, Klaudiusz" Roberta Craves'a) ma jedynie podkreślać wybrane treści.
Doskonałym przykładem podkreślania treści formą jest "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena, gdzie użyto obrazu świata fantastycznego w celu przedstawienia ludzkich dylematów moralnych. Wciągająca fabuła ukazuje odwieczny topos walki dobra ze złem, również tej toczącej się w duszy człowieka. Dzięki temu istotne zagadnienia filozoficzne stały się przystępne dla rzeszy czytelników. Właśnie ich uniwersalność wzbudza zainteresowanie nimi. Przecież o wiele bardziej zajmujące są dla czytelnika sprawy, które sam doskonale zna i rozumie...
Myślę, ze bardzo ważne jest to, czy dane dzieło niesie ze sobą jakieś przesłanie i w jaki sposób ta myśl przewodnia oddziałuje na nas. Jeśli będziemy się z nią zgadzać, bardzo możliwe, że utwór przypadnie nam do gustu, a jeśli nie, to są dwie możliwości: albo rzucimy książkę w kąt, twierdząc że jest bez sensu, albo będziemy rozważać argumenty autora, z którymi się nie zgadzamy.
Podsumowując, arcydziełem nazywamy utwór, który napisany jest na interesujący temat ciekawym i przystępnym językiem, zawiera głębsze przesłanie oraz czyta się go przyjemnie i łatwo.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty