profil

Bywają takie spotkania, które w jednej chwili odmieniają ludzkie życie.

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Temat: Bywają takie spotkania, które w jednej chwili odmieniają ludzkie życie. Czy zgadasz się z tym stereotypowym sformułowaniem? Swoją odpowiedź uzasadnij, odwołując się do wybranych utworów literackich i filmowych.

Od wieków miłość inspirowała artystów. Występowała zarówno w literaturze, malarstwie i muzyce. Jest to temat tak popularny, że 90% piosenek, obrazów i większość wątków w utworach poetyckich wiąże się z miłością. Co sprawia, że to uczucie jest tak powszechne, przyciąga nas swoją magiczną siłą, powoduje szeroki uśmiech na twarzy, pobudza naszą wyobraźnie i działa kojąco na nasze samopoczucie. Czyż nie lubimy, słuchając muzyki, opuścić delikatnie powieki i jak zahipnotyzowani przenieść się choć na chwilę w inny świat, albo zauroczeni poezją lub ciekawym obrazem, oderwać się od codzienności, od kłopotów i zmartwień? Oczywiście, że tak, jesteśmy przecież stworzeni po to, żeby się kochać i jak powiadał G.G. Byron musimy czuć, że istniejemy. Nasze uczucia, serce potrzebuje drugiej osoby. Wreszcie, nadchodzi taki czas, że spotykamy nasz ideał, bratnią duszę, która wydaje się spełniać nasze ciche wymagania. Co wtedy robimy, idziemy do przodu czy się cofamy? Niewątpliwie stajemy przed dużym wyborem, do końca nie jesteśmy pewni, może przekonani, a pytania kłębiące się w naszej głowie muszą o czymś świadczyć. Nasza życiowa decyzja musi być przemyślana. A więc, czy mimo tego bywają takie spotkania, które w jednej chwili odmieniają ludzkie życie? Jest to pytanie niewątpliwie trudne, wręcz może się wydać nawet retoryczne. Osobiście długo nad tym myślałem, dręczyło mnie to już od poniedziałku, gdy w szkole pierwszy raz moje oczy przeczytały te stereotypowe sformułowanie. Dziś, w piątek wieczorem moje usta są w stanie wydobyć tę jakże trudną odpowiedź, która brzmi: „Tak zgadzam się.”
Teraz chciałbym aby czytelnik bacznie, w spokoju i skupieniu odczytał poniższe przykłady potwierdzające moje zdanie.
po pierwsze, sięgnowszy pamięcią wstecz, do Biblii, do pierwszych ludzi, od razu mogę potwierdzić moją trafną odpowiedź. Czy nie jest faktem, że pierwsze spotkanie Adama i Ewy połączyło do tej pory dwie różne drogi, zaś ich przyszłe pokolenia przyczyniły się do wzrostu demograficznego na Ziemi. Nie zapominajmy też, że antropogeneza także i w wielu innych religiach opiera się na „udanym” pierwszym spotkaniu.
po drugie, co skłoniło Penelopę- żonę Odyseusza, do wierności małżeńskiej i wieloletniego oczekiwania na powrót króla Itaki? Z pewnością była to bardzo silna więź, która głęboko zakorzeniła się podczas pierwszego spotkania. Co prawda Homer nie do końca informuje nas o przyczynach związku, ale przecież z własnego doświadczenia wiemy, że nie zapomnianą osoba jest właśnie ta, która w jednej chwili zdoła odmienić nasze życie, co do której jesteśmy pewni i z którą bez zastanowienia moglibyśmy kroczyć w przyszłość.
Kolejnym przykładem jest miłość Tadeusza i Zosi. Choć do pierwszego spotkania doszło w dość dziwnej sytuacji to jednak w sercu młodego panicza natychmiast coś zaiskrzyło. Ponowne ujrzenie kilkunastoletniej dziewczyny przez staropolski otwór w kształcie serca na drzwiach, jeszcze bardziej wzmogło jakże porywczego w uczuciach Tadeusza. W końcu, nasz bohater swój wcześniejszy niedosyt mógł ujarzmić po powrocie z polowania, kiedy to w całej okazałości przedstawiono mu Zosię. To właśnie w tym momencie, w jednej chwili zawiązała się między nimi czarodziejska nić, której nie była w stanie przeciąć Telimena, Hrabia i wiele innych przeszkód. Ta nierozerwalna nić ostatecznie zbliżyła zakochanych, poprzez związek małżeński ku sobie, a mi pozwoliła potwierdzić jak widać słuszną decyzję.
Mam nadzieję, że powyższymi przykładami dowiodłem słuszności następujących słów: „Bywają taki spotkania, które w jednej chwili odmieniają ludzkie życie”. Może należałoby podać więcej przykładów. Biblia, Odyseja Homera(lub wyreżyserowany film na podstawie eposu) i polska epopeja narodowa- „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza nie musiały wystarczyć wszystkim, a w szczególności tym, którzy mają odmienne zdanie. Sam dobrze wiem, że trudno jest przekonać ludzi do innej decyzji, jeżeli oni sami, po pierwszym spotkaniu z danym tematem, rzeczą czy człowiekiem mają swój własny punkt widzenia. Każdy z nas obdarzony jest innym stereotypem, którego różnice szczególnie zauważamy właśnie w sferze uczuciowej. Wszyscy przecież wiemy, że nadchodzi w życiu taka godzina, która w jednej chwili może odmienić nasze życie. Tu chciałbym zwrócić się także do osób mających inne zdanie. Otóż, na ten moment musimy czasem czekać bardzo wiele lat. Wy także musicie się zgodzić, że istnienie takich chwil, nawet z waszego matematycznego punktu widzenia jest możliwe. A więc czy w jakiś sposób możecie temu zaprzeczyć?...myślę, że nie.
II Lo...teraz na pewno wyszłoby to lepiej;)

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty