profil

Wymień i omów najważniejsze twoim zdaniem wartości kultury polskiej istotne w edukacji młodego pokolenia Polaków

poleca 85% 594 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wejście Polski do Europy i wejście Europy do Polski rodzi całą gamę kontrowersji i emocji: zarówno w kontekście politycznym, ekonomicznym, jak i kulturowym czy edukacyjnym. Powracają dawne dyskusje na temat tożsamości Polaka (niekiedy obsesyjnie wraca się do idei „prawdziwego Polaka” ), wyrażane są obawy dotyczące zachowania tradycji i kultury polskiej – w obliczu konfrontacji z wartościami i stylami życia innych narodów. Odżywają dawne mity ( „Polska – Mesjaszem narodów” ) i kompleksy ( „Polska – prowincją Europy” ).
Jakie wartości kultury polskiej wszczepić młodemu pokoleniu?
Spośród wartości istotnych dla nas Polaków tj.
· rodziny, rodzinności, domu
· poczucia wspólnoty
· umiłowania dziecka i bardzo ważnej roli kobiety
· religijności
· romantyzmu, uczuciowości
· wewnętrznej wolności, osobistej godności i honoru
· gościnności, towarzyskości, hojności
· gotowości do poświęceń i ofiary, poczucia służby
· umiłowania wolności i patriotyzmu
· optymizmu
· otwartości na inne kultury, tolerancji
· krytycyzmu wobec władzy
za najistotniejsze w edukacji młodego człowieka w dobie jednoczącej się Europy uznać należy:
· religijność
· rodzinę, rodzinność, dom
· gościnność, towarzyskość, hojność
oraz gotowość do poświęceń i ofiary, poczucie służby.
Program wychowania, edukacja młodego człowieka ma uwrażliwiać i wprowadzać takie wartości, bez których człowiek zatraca swoją tożsamość i godność.
Szkolna nauka religii jest nośnikiem podstawowych wartości w procesie wychowania. Wnosi do wychowania wartości moralne, a to jest niezwykle ważne i potrzebne. Z kolei formowanie postaw etycznych na gruncie wiary należy do fundamentalnych jej zadań. Wiara religijna jest źródłem, daje podstawy i inspiruje, aby podstawowe wybory życia ludzkiego dokonywały się w jej świetle.
W przekazie wartości religijnych nie można pominąć problemu samowychowania, który nierozerwalnie łączy się z prawdziwą wolnością ludzką. Bowiem wolność zawiera w sobie kryterium prawdy. Bez tego nie jest prawdziwą wolnością. Gdyż być prawdziwie wolnym to znaczy być człowiekiem prawego sumienia, być odpowiedzialnym przed sobą i Bogiem.
Z religijnością, poczuciem więzi z Bogiem, z wiarą w lepsze, nowe jutro, z życiem w zgodzie z Bogiem, drugim człowiekiem i sobą samym wiąże się nierozerwalnie znaczenie, istota kolejnej z wartości tj. rodzina, rodzinność, dom.
Współczesny człowiek, żyjąc w ciągłej pogoni za czymś, uczestnicząc w „wyścigu szczurów” gubi, zapomina coraz częściej o tym co jest, co powinno być dla niego najważniejsze – rodzinę. Żyje coraz częściej sam, a czas wypełnia mu tylko praca. Prowadzi to niejednokrotnie do tragedii i wielkich dramatów ludzkich. A wszystko to spowodowane jest brakiem rodziny, brakiem więzi rodzinnych, brakiem domu.
Dlatego też tak istotne jest wpajanie młodemu pokoleniu Polaków, iż rodzina, dom, więzi rodzinne są jednymi z najistotniejszych wartości w życiu człowieka.
To właśnie rodzina, dom dają nam siły do tego, aby pokonywać trudy życia, pozwalają, warunkują naszą nieśmiertelność w naszych dzieciach i wspomnieniach następnych pokoleń. A poza tym posiadanie rodziny pozwala na kultywowanie tradycji i obyczajów znamiennych dla nas Polaków ( święta, uroczystości rodzinne, śluby, chrzty, pierwsze komunie...), pozwala na zachowanie swojej odrębności narodowej, pozwala na zachowanie tego co ważne, piękne i wartościowe a znamienne dla kolejnej, uznanej przeze mnie za jedną za najistotniejszych wartości tj. gościnność, towarzyskość i hojność.
Bo właśnie wspólne spędzanie czasu, organizowanie spotkań rodzinnych, obdarowywanie się wzajemne spajają i pozwalają na przerwanie monotonii dnia codziennego. Sprawiają, że człowiekowi „chce” się „chcieć” żyć dla drugiego człowieka i z drugim człowiekiem.
Z tą wartością łączy się kolejna, która w dobie jednoczącej się Europy, a w przyszłości może i świata, wydaje się być ważna i godna polecenia młodemu pokoleniu Polaków, a jest nią gotowość do poświęceń i ofiary, poczucie służby.
Przykładów takich postaw nie brak w historii naszego narodu. I są to nie tylko wydarzenia z odległej nam przeszłości (powstania: styczniowe, listopadowe...,I i II wojna światowa ) ale i wydarzenia ostatnich dni i lat ( udział Polaków w wojnie w Iraku ). Warto na nich bazując uwrażliwić młodych ludzi i wpoić im w ich system wartości poczucie zbiorowej odpowiedzialności nie tylko za własną rodzinę, za własny naród, ale także poczucie więzi z ludźmi, z narodami będącymi w potrzebie, nawet w imię własnego zdrowia i życia.
W związku z powyższym doświadczenie człowieka łączy się z doświadczeniem moralności, a wszelka antropologia abstrahująca od teorii wartości jest niepełną wiedzą o człowieku i otaczającym go świecie.
Okazuje się bowiem, że łatwiej było człowiekowi osiągnąć postęp techniczny, cywilizacyjny, aniżeli zachować najlepsze wartości ludzkie.
Świat na nowo musi zrozumieć, że przy całkowitej deprawacji wartości duchowych grozi nam zjawisko alienacji i fetyszyzmu pieniądza.
W dobie globalnego kryzysu uniwersalnych wartości ludzkich należy właśnie z nastawieniem na nie kierować się kształtując przyszłe pokolenia Polaków, aby w dobie jednoczącej się Europy nie zatracili tego co stanowi sedno człowieczeństwa każdej istoty ludzkiej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Podobne tematy
Typ pracy