profil

Miejsce socjologii wśród nauk humanistycznych i społecznych

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rzeczywistość społeczną podzieliły między siebie taki dyscypliny jak psychologia, antroplogia, ekonomia, politologia, prawo, historiografia itp. Przedmiot badań każdej z tych dziedzin jest dostatecznie wyraźny, natomiast socjologia ma problem ze znalezieniem własnego obszaru badawczego. Socjologowie czują się powołani do badania całokształtu życia społecznego, stąd swoisty “imperializm socjologiczny”. W klasyfikacji nauk sporządzonej przez Comte'a figuruje ona jako jedyna nauka społeczna.
Między każdą nauką społeczną a socjologią istnieją określone relacje
Historia a socjologia
Różni ją od socjologii jednostkowy punkt widzenia. Historyk pyta o przyczynę II wojny światowej, a socjolog- o przyczyny wojen w ogóle. Wykreślenie ostrych granic między tymi naukami nie jest możliwe. Obie są wewn. zróżnicowane i niektóre ich odgałęzienia są sobie bardzo bliskie np. socjologia historyczna i historia społeczna.
Antropologia a socjologia
Wyróżnia się antropologię fizyczną (zajmuje się człowiekiem jako gatunkiem przyrodniczym) i kulturową (społeczną).Ta druga przez długi czas zajmowała się społeczeństwem pierwotnym, przedpiśmiennym. Uległo to jednak zmianie za sprawą zachodzących przemian (takie społeczeństwa zanikają). Antropologowie uczynili więc przedmiotem swych badań społeczeństwo nowoczesne. Granica między antropologią i socjologią zamazuje się.
Psychologia a socjologia
Psychologia społeczna zajmuje się tym, w jaki sposób obecność innych ludzi i sytuacje społeczne wpływają na myśli, uczucia i zachowania jednostek. Z perspektywy socjologii bada wpływ osobniczych i gatunkowych cech psychologicznych na sposób jego funkcjonowania w zbiorowościach i na przebig procesów społecznych.
Ekonomia a socjologia
Zajmuje się indywidualnymi i zbiorowymi decyzjami dotyczącymi produkcji, dystrybucji i konsumpcji dóbr i usług. W obrębie socjologii istnieje subdyscyplina socjologia ekonomiczna usytuowana na pograniczu obu nauk. Współczesna ekonomia interesuje się też zachowaniami jednostek, zajmuje się problematyką sposobu podejmowania przez nie decyzji oraz ich racjonalność, co jest przedmiotem uwagi również innych nauk społecznych. Wiele kategorii zaczerpniętych z ekonomii stało się narzędziem analizy socjologicznej lub weszło do socjologicznego języka opisu rzeczywistości społecznej np. kapitał społeczny, kapitał kulturowy
Nauki polityczne a socjologia
Podstawowym przedmiotem zainteresowania jest tu władza, jej źródła i sposoby sprawowania na poziomie państwa. Mają one wspólną z socjologią historię (przed długi czas społeczeństwo nie było postrzegane jako coś odrębnego od państwa). Istnieje socjologia polityki.
Granice między socjologią a innymi naukami są często niewyraźne. Są one płynne i zmienne. Wyznaczenie wyraźnych granic między nimi nie jest dziś niezbędne. Najważniejsze jest to, co się robi i jak się to robi, a nie pod jakim szyldem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Typ pracy