profil

Antygona najpełniejsze wcielenie idei wierności

poleca 85% 270 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

Antygona najpełniejsze wcielenie idei wierności

Antygona to główna bohaterka utworu Sofoklesa o tym tytule. Była córką Jokasty i Kreona – pochodziła z ich kazirodczego związku. Miała siostrę Ismenę i dwóch braci, Polinika i Eteokla, którzy polegli w bratobójczej walce.
Kreon – władca Teb - po śmierci nakazał Eteokla pochować z należytym szacunkiem, natomiast Polinika zostawić na pożarcie drapieżnemu ptactwu, ponieważ, jego zdaniem, Polnik był zabójcą. Za złamanie zakazu Kreona groziła śmierć. I właśnie na tym tle zaznaczył się konflikt racji pomiędzy Kreonem a Antygoną. Antygona przeciwstawiła się zakazowi ojca i pogrzebała brata. Kreon był władcą despotycznym, tyranem i dbającym, przede wszystkim, o swój autorytet. Był głuchy na argumenty innych, uważając, że tylko jego zdanie jest najlepszym wyjściem z danej sytuacji.
Swoim uporem – głuchym nawet na słowa Terezjasza – doprowadził do strasznej klęski: śmierci Antygony, śmierci swej żony, Eurydyki oraz syna Hajmona. W postępowaniu Kreona zaznacza się prymat prawa stanowiącego nad boskim.
Antygona natomiast była zupełnym przeciwieństwem swego ojca. Była kochająca, uparta, odważna, o czym świadczy fakt, iż pochowała brata, pomimo okrutnego zakazu Kreona.
Antygona ceniła wyżej prawo boskie nad stanowionym. Wiedziała, że jej postępowanie może zakończyć się śmiercią, jednak jej miłość siostrzana była tak wielka, że mogła się przeciwstawić zakazowi tak ważnej osoby, jaką był król - jej ojciec. Wolała umrzeć w tak słusznej sprawie – pochowanie brata, niż żyć nadal ze świadomością że nie czyni zgodnie ze swoimi przekonaniami i religią.
Potrafiła kochać swego brata tak mocno, wiedząc, że był on zabójcą napadając na swoje miasto; miasto, w którym się wychował, mieszkał.
Jednak w pewnych momentach kierowały nią inne uczucia; uczucia egoistyczne. Chciała pochować brata i umrzeć jako osoba sławna. Świadczy o tym następujący cytat: “ ... skąd bym piękniejszą ja sławę uszczknęła, jak z brata pogrzebania? ”. Jednak iluż ludzi by się tak poświęciło dla sławy? Pomimo tych egoistycznych uczuć Antygoną kierowała przede wszystkim siostrzana miłość i przekonania religijne.
Uważam, że Antygona była najpełniejszym wcieleniem idei wierności. Wierność ta tkwiła w postępowaniu Antygony, w stosunku do brata. Antygona była przede wszystkim wierna swoim przekonaniom i religii. Dla mnie niesamowitym jest jej czyn, a co się z tym wiąże, jej cechy charakteru: upór, bogobojność, ogromna siostrzana miłość. Pomimo iż Antygona wiedziała o karze i zakazie Kreona, poświęciła, w imię własnych przekonań i ogromnej miłości do brata, coś najcenniejszego; co moim zdaniem może posiadać człowiek – życie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury