profil

Czy warto poznawać dorobek naszych przodków?

poleca 85% 534 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tematem tej rozprawki będzie nurtujące mnie od dłuższego już czasu pytanie. Otóż często zastanawiam się czy warto jest poznawać dorobek naszych przodków? Na samym początku myślę że powinnam wyjaśnić czym jest dorobek przodków. Według mnie jest on jednym ze źródeł wiedzy o dawnym życiu ludzi. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się jak dawniej funkcjonowała komunikacja czy też zobaczyć po prostu jak wyglądały przedmioty dawnego użytku. Nawiązując do postawionego przeze mnie pytania, uważam że dorobek cywilizacyjny nie tylko trzeba poznawać lecz również go rozwijać. Aby potwierdzić postawioną przeze mnie tezę, posłużę się kilkoma argumentami.

Po pierwsze poznając dorobek przodków poznaje się nie tylko historię, ale i budowę wynalazków, które są wykorzystywane również w dzisiejszych czasach. Każdy z wynalazków zawiera swoją odrębną historię, dzięki której można dowiedzieć się wiele informacji, nie tylko o samym wynalazku, ale również o jego autorze. Wiedza ta pomaga w dalszym życiu, gdyż być może dzięki niej ktoś skonstruuje wynalazek na bazie pierwotnego.

Po drugie poznając dorobek przodków większość stara się nie popełniać po raz drugi ich błędów. Wiele zbrodni jak mordowanie ludzi czy też śmierć wielu tysięcy ludzi podczas wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie nie zostaną zapomniane. Tematy związane z najważniejszymi wydarzeniami każdego kraju powinny być ciągle aktualizowane, gdyż jeśli zostaną one zapomniane historia może się powtórzyć. Poznając dorobek przodków można dostrzec, że w życiu każdego człowieka takich lekcji jest bardzo wiele. Historii zmienić nie można, lecz o przyszłości narodu decyduje każdy z osobna.

Innym z przykładów może być handel. Ludność w dawnych czasach rozwijała swoje umiejętności krawieckie czy kucharskie. Stopniowe swoje wytwory starano się sprzedawać przyczyniając się tym samym do rozpowszechnienia handlu. Gdyby nie oni dziś każdy musiałby zdać się sam na siebie szyjąc sobie ubrania czy też klejąc buty, pomimo iż nie znałoby się na tym.

Kolejnym i ostatnim argumentem może być znane dziś przez większość społeczeństwa słowo demokracja. Gdyby dziś nikt lub tylko nieliczni znali to „pojęcie” w państwie zmieniłoby się naprawdę niewiele. Kobiety po dziś dzień nie miałyby praw wyborczych czy tempo prostu własnego prawa wyboru.

Myślę że argumenty, które przytoczyłam w pełni potwierdzają moją tezę, która mówi iż warto poznać dorobek przodków. Gdyby nikt nie poznał tego dorobku życiu byłoby zupełnie inne. Czas i data nadal byłyby nieznane, a na ulicach panowałby chaos. Przecież ludzie nie po to ginęli, aby teraz zapominać o ich oddaniu ojczyźnie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata