profil

Rola tarcia i oporów ruchu w życiu człowieka

poleca 81% 1803 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tarcie jest bardzo powszechne w technice oraz przyrodzie. Jest ono przede wszystkim potrzebne do poruszania się ciał oraz istot żywych, bowiem siły tarcia powstrzymują nas od upadku i m.in. możemy też poruszać się do przodu.

Wszystkie ciała poruszając się napotykają opór ruchu ze strony środowiska, w którym się poruszają. Tarciem możemy nazwać opór powietrza, opór wody, jednej powierzchni przesuwającej się po drugiej, w tych przypadkach następuje opór, który możemy nazwać tarciem.

Tarcie to siły oporu ruchu przechodzące od oporu położenia, środowiska.

Możemy wyróżnić tarcie statyczne, gdy wprawiamy w ruch ciało znajdujące się w spoczynku, oraz dynamiczne, gdy zmieniamy prędkość, z którą ciało się porusza.

Pozytywne przykłady tarcia: w budowie hamulców, również w całym funkcjonowaniu całego mechanizmu auta, w szlifowaniu kamieni szlachetnych, w zapalniczce, w instrumentach smyczkowych. W przestrzeni kosmicznej nie ma powietrza, więc nie ma siły oporu (tarcia). Pojazdy kosmiczne poruszają się ruchem jednostajnym, używając silników tylko wtedy, gdy chcą zmienić kierunek.

Tarcie jest często zjawiskiem niepożądanym, ponieważ może powodować zniszczenia elementów urządzeń mechanicznych poprze opory ruchu. Aby zmniejszyć tarcie możemy zastosować na daną powierzchnię smar. Kolejną metodą na zmniejszanie oporów ruchu jest konstrukcja aerodynamiczna, czyli opływowa. Kształt aerodynamiczny możemy zaobserwować w sporcie: u kolarzy (kaski mają kształt głowy ptaka), u skoczków narciarskich (ich kostiumy uszyte są ze specjalnego sylikonu), w motoryzacji np. w autach wykorzystuje się konstrukcję aerodynamiczną by mogło osiągać większe prędkości.

Tarcie jest bardzo ważne w życiu człowieka. Może mieć pozytywny, jak i negatywny wpływ. Jednakże wszystkie poruszające się ciała napotykają na opory ruchu i tarcia.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy

najlepsza praca z jakdotąd przeczytanych :-)

MAM NADZIEJE ZE MI SIĘ PRZYDA BO Z FIZYKĄ CIEŻKO U TEGO NAUCZYCIELA...;)

miejmy nadzieje ze jest dobra i bedzie dobrze!!:))dzieki za pomoc!!!

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata