profil

Kiedy człowiek o którym mówimy że jest dojrzały może założyć rodzinę?

Ostatnia aktualizacja: 2022-11-10
poleca 84% 2773 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wyróżniamy trzy rodzaje dojrzałości
- społeczną
- psychiczną
- biologiczną

Dojrzałość społeczna wyraża się w dostrzeganiu potrzeb i wartości innych ludzi, w umiejętności współpracy, w podejmowaniu bezinteresownych działań na rzecz innych. Osoba niedojrzała pod względem społecznym jest skoncentrowana tylko na sobie, a innych traktuje jako narzędzie w zaspokajaniu swoich potrzeb.

dojrzewanie biologiczne polega na zmianach w budowie zewnętrznej człowieka. Gwałtownemu wzrostowi ciała towarzyszy także powiększenie się narządów wewnętrznych: serca, płuc, nerek. Zostaje zakończone, gdy wszystkie narządy i układy są w pełni rozwinięte i następuje wtedy dojrzałość cielesna.


Natomiast dojrzewanie psychiczne według encyklopedii PWN jest to osiągnięcie stopnia rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego, charakterystycznego dla człowieka dorosłego, dobrze przystosowanego do własnej roli życiowej.

Zakładanie rodziny dla ludzi jest rzeczą bardzo ważną.

Sadzenie rodzinnego drzewa w ogródku, piękny dom i wspólne obiady przy stole. Właśnie tak wyobraża sobie wielu z nas swoją przyszłą rodzinę. Lecz czy w rzeczywistości to wygląda tam jak w naszej wyobraźni? Wielu ludzi decyduje się na to mimo swej wiedzy na temat, że nie mają stałej pracy, czy nie zapewnią członkom swojej rodziny bezpieczeństwa czy mieszkania.

Człowiek który decyduje się na rodzinę przede wszystkim jest dojrzały psychicznie i świadomy tego iż spadnie na niego wiele obowiązków. Stała praca z dobrą pensją i zapewnienie swojej rodzinie dachu nad głową to podstawowe czynniki. które powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu. Gdy rodzi się dziecko rodzice są szczęśliwi lecz czy ich miny są tak samo szczęśliwe, gdy zaglądając do portfela wiedzą, że nie mają na pieluszki czy jedzenie? Trzeba mieć tę świadomość, że dziecko czy zonę ma się już do końca życia i nie można ot, tak sobie powiedzieć "chcę mieć rodzinę" gdyż jest to decyzja, która wpłynie i zmieni nasze całe życie.

Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę.

Człowiek, który chce założyć rodzinę powinien:
* mieć świadomość, że to nie zabawa
* zapewnić rodzinie
- bezpieczeństwo
- dom
- żywność
* mieć tałą pracę jak i stałe dochody
* powinien wiedzieć, że jego całe życie ulegnie zmianie
* kochać i troszczyć się o rodzinę bo przecież to teraz ona jest najważniejsza.

" Troskliwi rodzice mają na uwadze przede wszystkim dobra swoich dzieci. Ich nieszczęście są dla nich o wiele boleśniejsze aniżeli własne" Johann P. Hebel

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty