profil

Odczytaj i skomentuj sens myśli Josepha Conrada: „Człowiek musi wierzyć w parę prostych pojęć, jeśli chce żyć przyzwoicie..”Rozwijając temat, odnieś się do losów bohaterów literackich starożytności.

drukuj
poleca 87% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Każdy człowiek żyjący w współczesnych nam czasach rozwija swoje życie, dąży do tego, aby było jak najlepsze. Jednak wiemy, że to, co najlepsze wydaje się jednemu, niekoniecznie będzie miało znaczenie dla drugiego. Pomimo tego, większość z nas chce, aby jego życie było dostatnie i porządne. Jak więc uczynić ze swego bytu coś przyzwoitego? W teorii to proste: żyć w zgodzie ze samym sobą, z regułami i zasadami jakie sobie ustanawiamy, po prostu być lojalnym samemu sobie.

Potrzebne są także zasady moralne i etyczne, którymi człowiek będzie się kierował. To wszystko wydaje się tak proste, dopóki nie zechcemy wprowadzać owych założeń w rzeczywistość. Otóż nagle uświadamiamy sobie, że jest przed nami bardzo trudny wybór. Którą wybrać drogę? Jak przez nią iść? Co jest dla w moim istnieniu najważniejsze? Sposobów postępowania jest tak wiele, że nie wiemy na który się zdecydować, gubimy się, błądzimy, nie możemy odnaleźć prawidłowej ścieżki, którą powinniśmy iść. Co wtedy..? Otóż, musimy zacząć od początku. Jeszcze raz znaleźć swoją drogę, wartości dla nas najważniejsze, nie sugerować się opinią innych, ale ufać sobie i pojęciom, których imię wyznajemy.

Wielu z nas może poszukiwać Drogi w Biblii. Posunięcie bardzo słuszne, gdyż w Piśmie Świętym znaleźć można naprawdę wiele. Patrząc na Hioba, wiernego i sprawiedliwego czciciela Boga, widzimy jak mnóstwo możemy zawdzięczać Religii. Dzięki Hiobowi dowiadujemy się również jaki jest sens cierpienia w życiu. Jak bardzo ważne jest oczekiwanie na dalsze wydarzenia, nie buntując się, zostając niewinnym. Mimo tego, że odebrano mu majątek, dzieci, całe szczęście, został on przy wierze (jak Biblia mówi - "Nie zgrzeszył, nie przypisał Bogu nieprawości").

Zauważamy więc jak duże znaczenie w życiu mają: Wiara, Uczciwość, Zaufanie, Cierpliwość. Kolejnym przykładem biblijnego wzorca może być Noe. Był on jedynym człowiekiem jakiego Bóg zechciał uratować przed potopem, który miał nastąpić, aby stworzyć ludność od nowa. Co widzimy w Noem? Jego wielki Szacunek do Boga, Sprawiedliwość, Wiarę. Możemy zatem stwierdzić, że Biblia przedstawia nam przy każdej historii wiele wartości ważnych w życiu, lecz każda z nich jest w jakiś sposób związana z Bogiem. Warto więc się zastanowić, czy nasza droga nie byłaby najlepsza gdyby szła w kierunku Boga?

Aczkolwiek istnieją również przykłady życia przyzwoitego w innych źródłach niż Biblia. Popatrzmy na „Antygonę” Sofoklesa. Główna bohaterka sprzeciwiła się Kreonowi, którego była poddaną. Postanowiła pochować zwłoki brata, wbrew zakazowi Króla. Dokonała obrządku jaki nakazywała jej wiara, nie zważając na to, że sama skazuje się automatycznie na niechybną śmierć. Dla Antygony najważniejsze były: Miłość, Szacunek i Wiara w swoja religię oraz jej własne sumienie.

Sofokles był też autorem „Króla Edypa”. Edyp, główny bohater, mimo że odgórnie naznaczony klątwą i nieszczęściem jest bardzo pozytywnie postępującym człowiekiem. Poznajemy w Edypie wiele dobrych cech. Jest człowiekiem praworządnym, sprawiedliwym, zdecydowanym (cyt.: „ja zaś przysięgam zgodnie z boga wolą pomścić zmarłego. Niechaj sprawcy czynu – wielu lub jeden – nędzną śmiercią zginą!”), jak również śmiałym i sprytnym (o czym świadczy rozwiązanie zagadki Sfinksa). Król Teb nie jest egoistyczny, samolubny, pragnie w pierwszej kolejności dobra swego państwa, dopiero potem własnego szczęścia (cyt.: „bardziej mnie nęka cierpienie ludu niż własna udręka”).

Wiele więcej można by wymienić przykładów na to, którą drogę wybrać. Jak widać, dla każdego z wymienionych wyżej bohaterów antycznych, droga była inna. Inna a jednak dobra, gdyż nie patrzyli na chwilę, wysnuwali wnioski, postępowali zgodnie ze swym sumieniem. Najważniejsze wartości dla każdego powinny być wśród miłości, rodziny, pomocy bliźnim, Boga, wytrwałości, moralności i uczciwości. Co więc możemy rozumieć przez „przyzwoite życie”? Temat ten jest zbyt kontrowersyjny aby narzucać ogólną definicję, pozostawmy więc go do subiektywnego przemyślenia.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
27.2.2008 (16:49)

świetna praca:)

13.11.2007 (17:37)

1c XXIII LO WAWA - nie bierzcie juz tego tekstu

Teksty kultury