profil

Harpagon bohater pozytywny czy negatywny?

poleca 85% 598 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


Harpagon jest bohaterem negatywnym gdyż nie
daje dobrago przykładu. Jest zachłanny na pieniądze. Strach przed utratą pieniędzy to nie wyobrażalna dla niego rzecz. Jest to osoba bardzo skąpa, ponieważ gdy ma wyprawić kolację cierpi wydając kolejne grosze. Sknera nie chce stracić tego, co posiada, ale wręcz trzęsą mu się ręce na samą myśl o tym, że ktoś mógłby, chociaż dowiedzieć się o jego majątku. Jest nerwowy, chciwy i jest nieuczciwym lichwiarzem. Jest niesłychanie próżny, łasy na komplementy i kłamliwy.
Harpagon po utracie szkatułki wyje niemal z bólu, wydaje się postacią tragiczna. Jego nerwowość przejawia się w niesłychanym strachu o majątek. Aby to udowodnić przetoczę cytat jednego z bohaterów „Jakże pan chcesz, u diabła, aby panu można było coś złasować? Jakim cudem tego dokazać, skoro wszystko zamykasz pod kluczem i stoisz na straży we dnie jak i w nocy?” Dusigrosz skupia się na gromadzeniu pieniędzy. Pragnie aby dzieci znalazły bogatych partnerów. Bezwzglednosc wobec najblizszych potrafila sięgnac nawet jego osoby, uwazam bowiem, ze krzywdzil się sam odmawiajac sobie wszelkiej oslody zycia, najdrobniejszych nawet przyjemnosci, swiadomie lub nieswiadomie rezygnujac z takich wartosci zyciowych jak milosc, przyjazn i szacunek ludzi, przedkladajac ponad wszystko sile pieniadza. Swiadcza o tym slowa Skapca: ” Oh, moje kochane zloto! Moje biedne zloto! Mój drogi przyjacielu[...] Bez ciebie zyc mi nie podobna”. Stwierdzić można że Sknera to okropny dusigrosz surowy i bezlitosny dla swojej służby. Nie ma zaufania do innych ludzi. Nie strara się być lubiany. Cierpi na chorobę związaną ze skąpstwem. Skąpstwo Harpagona doprowadziło do rozpadu jego rodziny-dzieci znienawidziły go i pragnęły wziąć odwet za własna krzywdę. Nastepnym przykladem na to, ze Harpagona interesowaly tylko pieniadze moze byc scena, w której ojciec Kleanta dowiaduje się o tym, ze jego syn zyje z hazardu, ma mu do zarzucenia tylko to, iz wygranych z gier nie sklada na procent. Kolejna cecha bohatera byla zlosliwosc. Przejawiala się ona szczególnie w stosunku do jego dzieci. Niemal kazde slowo bohatera bylo dla nich upokarzajace. Przykladem tego moze byc cytat Skapca o Elizie: „Duza dziewczyna, nieprawdaz? Ale zle zielsko zawsze predko rosnie”.
Zdecydowanie nigdy nie chciałabym mieć do
czynienia z osoba tego rodzaju i boje się nawet myśleć o postawieniu się w sytuacji jego dzieci. Cale szczescie Harpagon jest tylko postacia fikcyjna i mam nadzieje, ze na swiecie nie ma podobnych do niego ludzi. Sądzę, że Harpagon jest postacią, którą warto pokazać w teatrze, ponieważ daje nam ona dużo do myślenia, wzbudza politowanie i śmiech. Komedia z jego udziałem byłaby naprawdę dobrym widowiskiem.


Harpagon jest wyrazistą postacią. „Skąpiec” to ponadczasowa sztuka. Ukazuje ona ludzką wadę, czyli miłość do pieniędzy. Jest ona prawdziwa zarówno teraz, jak i w czasie, gdy była pisana, dlatego tez warto by było ukazać ją z głównym bohaterem w teatrze.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty