profil

Maciek Ogorzałka - charakterystyka bohatera "Opium w rosole" M. Musierowicz.

poleca 85% 1638 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Maciej Ogorzałka jest jednym z głównych bohaterów powieści Małgorzaty Musierowicz „Opium w rosole”. Ten osiemnastoletni młodzieniec jest najmłodszym z członków swej rodziny, ma dwie siostry oraz starszego brata Piotra.

Maciek jest wysokim, szczupłym i zgrabnym blondynem. Ma bardzo ładne oczy, czarne brwi i orli nos. Jego piękną twarz przyozdabia bujna czupryna. Zawsze ma czerwone uszy, gdyż nigdy nie zhańbił się noszeniem czapki. Wiele uroku dodaje mu ujmujący uśmiech i uczciwe spojrzenie. Porusza się pewnie długim krokiem lekko kołysząc na boki.

Ubiera się skromnie. Często nosi granatowy skafander i rzeczy pożyczane od brata.

Odznacza go powaga i godność. Cechuje go przyjacielskość, świadczy o tym pomoc Kresce w nauce. Jest też uczynny, dba o swoich gości. Jest skromny, nie wstydzi się przed kolegami swojego mieszkania, umie sobie radzić w życiu. Maciek jest bardzo lubiany. Jego koledzy czują się dobrze u niego w domu, tam właśnie kierują się, gdy nie wiedzą gdzie się uczyć. Ludzie dorośli też mają o nim dobre zdanie.

Maciek jak większość chłopców w jego wieku miał przygodę miłosną. Wciąż myślał o Matyldzie. Był naiwny, myśląc, że jest „zakochany z wzajemnością”. Nie dostrzegał, że ona nim pogardza, obgadując go w tramwaju tymi słowami: „Na nic innego go nie stać. Biedota! Gdybyś widziała jego mieszkanie. Zupełne dno. Całować nie umie, cały skompleksiały, ale ja go tylko chwalę i zaraz mam efekty. Biedaczek je mi z ręki”. W swym zauroczeniu gotów był jej to przebaczyć. Dopiero Piotr otworzył mu oczy mówiąc co w życiu jest ważne. Uświadomił mu ile miłości i czułości ma dla niego Kreska. Wtedy Maciek zorientował się, że tak naprawdę cały czas ją właśnie kocha. Był zdziwiony, że wcześniej nie dostrzegł wspaniałej dziewczyny, która żyje obok niego.

Bardzo polubiłem Maćka. Podoba mi się jego skromność i to, że potrafi sobie zjednać ludzi. Jest koleżeński i uczciwy a te cechy charakteru bardzo mi imponują. Chciałbym mieć takiego przyjaciela.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (2) Brak komentarzy

dziękuje ;)

Fajna pracka nawet mi pomogła

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata