profil

"Opium w rosole" M. Musierowicz charakterystyka Janiny Krechowicz - Kreski

poleca 84% 1883 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Janina Krechowicz-Kreska to jedna z głównych bohaterek powieści Małgorzaty Musierowicz pt. "Opium w Rosole". Mieszkała z dziadkiem - profesorem Dmuchawcem przy ulicy Roosevelta w Poznaniu w kamienicy na 4 piętrze. Dziewczyna chodziła do pierwszej klasy liceum im. Stefana Żeromskiego i miała problemy z matematyką. Była biedna i zarabiała szyciem.

Kreska miała buro-zielone oczy, wielkie rzęsy i bure włosy ścięte na tamtejszą modę oraz twarz w kształcie serca. Nosiła dziwne płaszcze, długie kamizelki, kolorowe getry i to wszystko własnej roboty.

"Kreska była przeraźliwie nerwowa, odpychająco koleżeńska i w ogóle zachowywała się jak kapral". Tak powierzchowność dziewczyny oceniał Maciek Ogorzałka, który udzielał jej korepetycji z matematyki. Jednak Janina była też troskliwa, bezustannie opiekowała się dziadkiem, a gdy trafił do szpitala, zamartwiała się o niego. Nie lubiła jak jej się rozkazywało, potrafiła być pyskata i to właśnie jej nauczycielka Ewa Jedwabińska widziała w niej drugą Kreskę - buntowniczkę i marzycielkę.

Według Maćka była też: "Delikatnym, miłym, zbzikowanym stworzeniem". Janina zakochała się w Maćku, ale nie chcąc się upokorzyć i okazać słabości, udawała, że chłopak jej nie interesuje i przychodziła do niego pod pretekstem korepetycji.

Według mnie Kreska to bardzo ciekawa bohaterka, w dzisiejszych czasach trudno byłoby znaleźć osobę tak samodzielną i chętną do pomocy. Mimo swoich niewielkich wad, jest osobą, którą chciałoby się mieć za przyjaciela.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
Komentarze (3) Brak komentarzy

dzięki

bardzo jakby no ..potocznie napisane ...

"potrafiła być pyskata" to jest określenie potoczne. nie używaj takich w charakterystykach.

Ocena własna tzn. fragment od "Według mnie..." powinna być oddzielona do osobnego akapitu.

Poza tym drobne błędy ale ogólnie charakterystyka jest niezła.

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata