profil

Referat o Siarce pisane w Pierwszej osobie.

poleca 85% 851 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moim symbolem, czyli siarki jest S. Nazwa łacińska to "sulfur" oznaczająca "kamień piekielny". Mam 16 protonów, elektronów i neutronów. Odkryto mnie w starożytności. Jestem niemetalem i ciałem stałym o żółtym, tłustym połysku. Moja gęstość wynosi 2.07 g/cm3. Topnieje w temperaturze 112,80C. Moja twardość to 2.0 Występuję w postaci kilku odmian alotropowych, z których najbardziej znane to siarka rombowa i jednoskośna. Siarka gazowa występuje w postaci cząsteczek wieloatomowych. Należę do szóstej grupy głównej(16 (VIA)). Moje izotopy stabilne to 32S, 33S, 34S, 36S. Jestem niezbędny do życia. Wchodzę w skład dwóch aminokwasów kodowanych - metioniny i cysteiny oraz wielu innych biologicznie ważnych związków np. witamin. Reaguję z wodorem tworząc siarkowodór H2S. Z fluorowcami tworzę odpowiednie halogenki, np. SF4. W reakcji z metalami tworzę siarczki. Występuje postaci wielu minerałów. Są to zarówno siarczki jak i siarczany:
Siarczki: piryt, chalkopiryt, markasyt, blenda cynkowa, galena, cynober
Siarczany: gips, anhydryt, baryt, kainit, celestyn, kizeryt
Spalam się w tlenie dając dwutlenek SO2. W reakcji jonów cyjankowych CN- ze mną powstają jony tiocyjanianowe SCN. Przede wszystkim przerabia się mnie na kwas siarkowy. Jestem używany ponadto do wulkanizacji kauczuku, w przemyśle barwnikowym i farmaceutycznym, petrochemii, tworzyw sztucznych i środków ochrony roślin. Odgrywam bardzo ważną rolę biologiczną. Jestem składnikiem białek. Wiązanie S-S pełni kluczową rolę w podtrzymywaniu trzeciorzędowej struktury białka. Siarkę rodzimą wydobywa się metodą odkrywkową. Ze złóż położonych głębiej pierwiastek ten wydobywa się metodą podziemnego wytopu. Znaczną ilość mnie otrzymuje się też z gazów zawierających siarkowodór przez utlenienie go na katalizatorze z tlenku żelaza do wolnego mnie w temperaturze 500 K.
Jestem często występującym pierwiastkiem w przyrodzie. Występuję głównie w postaci rodzimej i licznych związków. Duże moje złoża występują w USA, Meksyku, Iraku i w okolicach Tarnobrzega. Jestem pod względem rozpowszechnienia w skorupie ziemskiej, zajmuję 16 miejsce.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta