profil

Znaczenie informacji we współczesnym świecie

poleca 85% 463 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Zacznę od zdefiniowania pojęcia informacji, aby w poniższych przemyśleniach, było łatwiej zrozumieć sens mojej wypowiedzi. Tak więc informacja jest wiadomością, wskazówką, pouczeniem, faktem; przekazywana do odbiorcy najczęściej w celu dalszego jej przetworzenia i budowania wiedzy.
Od początku istnienia czlowieka informacja była bardzo cennym towarem, choć nie od zawsze człowiek był tego świadomy. W dzisiejszych czasach doceniono rolę informacji w naszym życiu. Spotykamy się z nią na każdym kroku. To dzięki niej możemy pracować, kontaktować się wzajemnie, zdobywać wiedzę i umiejętnie ją wykorzystywać. Informacja jest jednym z podstawowych składników naszego życia, bez niej ludzie nie mogliby normalnie żyć. Jej znaczenie dla rozwoju ludzkości jest nieocenione. Informacja jest tak ogólnym pojęciem, że postanowiłam je sklasyfikować. I tak wyróżniłam informację biznesową którą rozumiem jako dane, fakty i statystyki potrzebne przedsiębiorstwu czy firmie do podejmowania decyzji. Otrzymana informacja pomaga w prowadzeniu wszelkiego rodzaju działalności gospodarczej, zwyciężniu z konkurencją. Współczesne przedsiębiorstwo opiera się na dostępie do informacji. Jest ona niezbędna do skutecznego zarządzania firmą.
Drugim typem jest informacja zewnętrzna. Powinna ona być przeznaczona dla odbiorców zewnętrznych takich jak urzędy skarbowe, inwestorzy. Odbiorców zewnętrznych informacji o firmie można podzielić na dwie grupy: tych, których firma chce informować o swojej działalności, i tych, dla których firma musi prowadzić określone sprawozdania.Każdy odbiorca może mieć inne potrzeby (np. szkołę interesuje tylko kupno podręczników, a nie wszystkie pozycje w księgozbiorze danego wydawnictwa). Informacja zewnętrzna jest wykorzystywana głównie do nadzoru działalności i porównywania podstawowych wyników firm.
Wydzieliłam także informację zarządczą, która również odnosi się do działania firm. Informacja zarządcza powinna być możliwie najbardziej aktualna oraz zapewniać szybki dostęp do najpotrzebniejszych i najświeższych danych. Jej najważniejszymi cechami są aktualność i przydatność. Jej struktura musi być elastyczna, a zakres odpowiednio szeroki, tak by uzyskanie potrzebnych danych nie wymagało długich poszukiwań lub przekształceń. Powinna wspomagać w podejmowaniu dobrych decyzji.
Informacja handlowa według mnie zajmuje się szeroko pojętą działalnością telemarketingową czyli krócej reklamami. Jest to informacja która przeznaczona jest do promowania towarów lub usług. W dzisiejszych czasach czujemy nadmiar tego rodzaju informacji. Jednak jest przydatna pod wieloma względami. Dzięki niej firmy mogą pokazać ludziom jakie produkty czy usługi mają do zaoferowania, pomagają dostosować ofertę do naszych potrzeb.
Oczywiście nie wyobrażamy sobie życia bez kontaktu z drugim człowiekiem. Jest to bowiem nieodłączny element życia w społeczeństwie, w grupie.
Również komunikowanie się jest procesem przekazywania informacji od jednej osoby do drugiej. Aby odniosło zamierzony efekt musi być skuteczne. Skuteczne komunikowanie się to przekazywanie informaci w taki sposób aby osoba odbierająca przekaz zrozumiała go.
Podsumowując: nigdy do tąd znaczenie informacji nie było tak wielkie jak w dzisiejszych czasach. Czasach w których człowiek i jego otoczenie coraz szybciej sie zmienia i rozwija. Informacja jest dla nas czymś bezcennym i potrzebnym. Bez niej cały ten mechanizm przestałby się obracać a postęp stanąłby w miejscu.

Podoba się? Tak Nie
Typ pracy