profil

Charakterystyka porównawcza Hektora i Achillesa.

drukuj
poleca 85% 140 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W eposie Homera pt "Iliada" najbarzdiej wyróżniają się dwie postacie. Achilles iHektor. Achilles był synem Peleusa, księcia tesalskiego i Tetydy boginki morskiej. Byl herosm, walczył po stronie Greków. O pochodzeniu Hektora niewiele wiemy. Jego ojcem był Praiam władcaTroi i Hekade. Hektor walczył po stronie przeciwnej Achillesa, był obrońcą Troi.
Zarówno Hektor jak i Achikkes to piękni młodzi wysportowani mężczyżni. Obydwoje górowali swoją postawą fizyczną nad innymi, wzbudzali podziw i strach wrogów. Ciało Achillesa było odporne na ciosy, jedyną śmiertelną częścią jego ciała była pięta. Cechą charakterystyczna wyglądu Achillesa była zbroja i tracza, którą Homer szczegółowo opisuje w Iliadzie. Wygląd obu bohaterów spełniał normy kanonów urody starożytnmej Grecji, które jk wiemy były barzdo wygórowane.
Hektor był człowiekiem barzdo odważnym. Odczuwał strach przed boskim Achillem dlatego początkowo ucieka z pola bitwy. ostatecznie jednak przełamuje słaboiść i staje do walki. Przeczuwał, że poniesie klęske, jednak umialm uszanować przeciwnika, anawet sie przed ninm ukorzyc. Przed pojedynkiem prosił Achillesa, aby zgonie z tradycja oddał jego ciało ojcu. Jednak jego przeciwnik znany ze swej wybuchowości, pewny siebie w ogóle nie wzrószył sie prośbą . Jedynie z jego ust poplyneło wile nieprzyjemnych epitetów w stronę Hejktora. Jednak szlachetniejszy od Achillesa Hektor nie czuje do swojego wroga nienawiści, chce z nim walczyc jak równy z równym. Przepełniony chęcia zemsty Achilles z powodu odebrania mu Bryzeidy i smierci przyjaciele Partoklosa, nie zna litości dla przeciwnika. Z wściekloscia ruszył do ataku, w niepojętym szle opustoszył szerwgi nieprzyjaciela. byl okrutny dzialal pochopnie pod wpłuywem impulsu. Zabicie wroga nie wystaczyło mu dlatego profanuje jego zwłoki. Można stwioerdzic, że widząc póżniejsze skutki swojego pstępowania, często ich żałowal. Mimo wszystkich opisanych wad posiadal etz wiel zalet. w gruncie rzeczy miał dobre serce. mimo wielkiej nienawisci do Hektora, oddał jegoi zwłoki ojcu. Podziwiał Praiam za to że przyszedł do obozu nieprzyjaciele, ukorzyl sie i błagał Achillesa o zwłoki syna.
Obu bohaterów możemy nazwać posatciemi tragicznymi. Cechuje uich waleczność, męstwo. Obaj troszczyli sie o swój honor i pragnęli sławy pośmiertnej. Napewno nie stanowili ideałów i choć nie zawsze postepowali rozsądnie i szlachetnie byli w gruncie rzczey dobrymi ludzmi.


Polecasz? Tak Nie
Podobne tematy:
Homer Homer Iliada Iliada Achilles Achilles charakterystyka Charakterystyka Achillesa scharakteryzuj Achillesa Kim byli rodzice Achillesa co było słabym punktem Achillesa WSZYSTKIE
Komentarze (2) Brak komentarzy
1.11.2009 (14:27)

mało interesujące i dużo błędów. ;) 3- - :P

24.11.2007 (21:23)

za dużo błędów i zbyt chaotycznie!

Teksty kultury