profil

Belgia - podstawowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 2021-04-16
poleca 83% 1784 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Belgia

Nazwa oficjalna: Królestwo Belgii
Powierzchnia: 30 519 km 2
Ludność: 10 159 000; na 1 km 2: 33
Stolica: Brukselka
Ustrój: monarchia parlamentarna o strukturze federalnej
Waluta: Euro
Języki: flamandzki, francuski, niemiecki
Religia: chrześcijaństwo (90%)
Klimat: umiarkowany; średnia temperatura w Brukseli waha się od 2oC w styczniu do 17,5oC w lipcu
Tempo wzrostu populacji: 0,37%
Średnia długość życia: 81,60 lat

Belgia jest niepodległym państwem europejskim (leży na północnym zachodzie), utworzonym w wyniku rewolucji belgijskiej (1830 r.) i wyzwolenia Belgii spod panowania holenderskiego Królestwa Niderlandów.

Belgia jest członkiem NATO, ONZ a także państwem założycielskim Unii Europejskiej.

Największym parkiem jest tam Park Przyrody Hautes Fagnes. Położony jest wśród lasów Ardenów na granicy z Niemcami. Ma powierzchnię 500 km 2. Można znaleźć tu tak niezwykłe rośliny jak chwytające owady rosiczki. Ze zwierząt można spotkać dziki, dzikie koty, jelenie oraz wiele gatunków ptaków.

Znajduje się tam jedna z najbardziej poruszających budowli megalitycznych, jest to Wris. Położona w lesistej okolicy w Ardenach. W pobliżu Ereze o 5 km od Wris zaczyna się szereg pomników, biegnących przez kraj w linii prostej.

Trzy menhiry (podłużny kamień u stawiony pionowo w ziemi związany m.in. z kultem zmarłych), z których najwyższa ma 2,5 metra wysokości tworzą niepokojącą grupę. Nie opodal, w komorze zasypanego dolmenu, odnaleziono kości ludzi i zwierząt oraz fragmenty naczyń. Budowle te datowane są na lata od 3000 do 2500 p.n.e. Jedna z teorii mówi, że linia, wzdłuż której zostały zbudowane, ma związek z pewnym gwiazdozbiorem. Nadal jednak nie wyjaśniono, kto je zbudował i czemu służyły.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata