profil

Francja- regiony turystyczne

poleca 85% 764 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Obszar 551,5 tyś. Km2
Ludność 56 440 tyś. (1990 r.)
102 osoby na km2
stolica Paryż


Region Północny
Region Północny obejmuje wybrzeże Morza Północnego, kanału La Manche oraz północną część wybrzeża atlantyckiego i ciągnie się od granicy belgijskiej do ujścia rzeki Vilaine. Położony jest na obszarze trzech regionów naturalnych Flandrii, Armoryki i częściowo Basenu Paryskiego.
Do głównych miejscowości turystycznych należą:
Trouville-sur-Mer- Deauville - zespół miejski, w którym wiodąca funkcja turystyczna przypada Deauville. Tradycje przyjazdów turystów sięgają początków XIX w. Dogodne tereny plażowe, około 1500 pokoi hotelowych, kasyna gry, obiekty sportowe, port jachtowy na 2000 jednostek. Liczne tereny zielone ze znanymi ogrodami tarasowymi na Terasie de Deauville. Trouville dysponuje 800 pokojami w hotelach niższych kategorii. Rocznie w zespole tym przebywa około 100 000 turystów. W celu przedłużenia sezonu turystycznego w ostatnich latach zaczęto tu organizować międzynarodowe kongresy (wiosna i jesień).
Le Touqet- Paris- Plage- swój rozwój zawdzięcza położeniu w niedalekiej odległości od Paryża, Brukseli i Londynu. Korzystne warunki klimatyczne w połączeniu z lasami sosnowymi i plażami sprawiały, że obok funkcji turystycznej rozwinęła się funkcja uzdrowiskowa. Około 1000 pokoi w hotelach, kempingi, drugie domy. Roczna frekwencja ponad 60 000 osób z tego 40% z zagranicy.

Region Wybrzeża Atlantyckiego
Region ciągnie się od ujścia rzeki Vilaine do granicy hiszpańskiej i obejmuje część regionów naturalnych: Armorykę i Basen Paryski oraz całą Akwitanię. Do najważniejszych miejscowości turystycznych regionu należą:
La Baule- Le Pouliguen- Porniched- zespół miejscowości tworzących swego rodzaju aglomerację turystyczną. Korzystne warunki plażowania zwłaszcza plaże La Baule. Początki turystyki sięgają połowy XIX w. Samo La Baule powstało w 1879r wybudowane jako kąpielisko o wysokim standardzie. standardzie sezonie letnim przebywa tu około 120 000 turystów. Od kilku lat La Baule pełni również funkcję turystyki kongresowej.
Biarritz- największa miejscowość turystyczna i uzdrowiskowa nad Atlantykiem, położona jest u wrót Vascongadas. Rozwój turystyki nastąpił po 1855r. Od 1893r zaczęto wykorzystywać w celach leczniczych miejscowe solanki. Kryzys lat 30-tych i wojna domowa w Hiszpanii zahamowała rozwój turystyki aż do połowy lat 50-tych. Obecnie rejestruje się tu ponad 100 hoteli, liczne są drugie domy, kasyno gry i centrum kongresowe (6000 miejsc). Rocznie przebywa tu od 150-200 000 turystów z tego 6 % w zimie. Miejscowy port lotniczy obsługuje w lecie ok. 200 000 pasażerów.

Region Wybrzeża Śródziemnomorskiego
Region ten rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego od granicy hiszpańskiej do granicy włoskiej. Warunki klimatyczne przejawiają się tu suchym i gorącym latem oraz łagodną i wilgotną zimą; temp. wody latem powyżej 20 stopni C, zimą około 13 stopni C. Do najważniejszych miejscowości turystycznych należą:
Cannes –jeden z największych ośrodków turystycznych Francji. Jest tu około 4000 pokoi hotelowych, liczne drugie domy, kilka portów jachtowych o łącznej pojemności ok. 8000 jednostek, w tym również dla dużych jachtów morskich, około 1500 miejsc znajduję się w portach osiedli typu Marina. Jest to też ważny ośrodek turystyki kongresowej. Rocznie Cannes odwiedza kilkaset tysięcy turystów, z tego 250000 w sierpniu, a około 30% przyjazdów przypada na okres zimy. Odbywają się tu liczne stałe imprezy międzynarodowe między innymi festiwal filmowy, targi płytowe MIDEM.
Na Wybrzeżu Lazurowym- początki turystyki przypadają na XVIII w. Przyjazdy notowano w zimie i na wiosnę, a przyjezdnymi byli bogaci Anglicy, Rosjanie, Niemcy oraz rentierzy francuscy. Cześć osób przyjeżdżała tu leczyć gruźlicę. Po I wojnie światowej zaznaczyła się już wyraźna przewaga turystyki w sezonie letnim.

Korsyka
Ze względu na usytuowanie Korsyka stanowi odrębny region turystyczny. Położona jest w odległości 180 km od Wybrzeża Lazurowego. Powierzchnia 8722 km2. Teren jest silnie górzysty. Klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego; średnia temp. stycznia 11,2 stopni C, lipca 24,5 stopni C. Rozwój turystyki na większą skalę nastąpił dopiero w latach 60-tych. W hotelach znajduje się ok. 15 000 pokoi, a na 70 terenach kempingowych ok. 30 000 miejsc. Korsykę odwiedza rocznie średnio ok. 1,3 mln turystów, z których ponad 25 % stanowią obcokrajowcy. Połowę przyjezdnych rejestruje się w Ajaccio. Ważniejszymi miejscowościami turystycznymi są: Bastia, Saint-Florent, Bonifacio, Porto-Vecchio, Sartene. Połączenia morskie łącza Korsykę z Francją i Włochami.


Jura
Jura to obszar wyżynno-górski, położony na przedpolu Alp, złożony z kilku równoległych grzbietów. Część południowa jest wyższa, grzbiety ciągną się na jednej niemal wysokości ok. 1600 m n.p.m. Jedyne przejścia w poprzek gór stanowią wąskie doliny przełomowe. W części północno-zachodniej Jura ma charakter wyżynny. Klimat jest umiarkowany górski. Najlepsze warunki klimatyczne mają stoki południowo-wschodnie. W rejonie tym brak wielkich ośrodków turystycznych. Główną miejscowością turystyczną jest Belfort. Lecznictwo uzdrowiskowe rozwinęło się w Salins-les-Bains, Lons-le-Saunier, Divonne-les-Bains, Arc-et-Senans.

Pireneje
Do Francji należą stoki północne, ciągnące się pasem szerokości 30-40 km. Wyższe partie górskie mają krajobraz glacjalny, niższe fluwialny. Klimat jest podzwrotnikowy, częściowo morski, częściowo o cechach śródziemnomorskich. Śródziemnomorskich ostatnich kilkunastu latach obserwuje się rozwój turystyki zimowej. Czynnych jest ponad 300 wyciągów. Zagospodarowane tereny górskie zajmują 2% powierzchni ośnieżonych. Swoisty przykład miejscowości turystycznej stanowi Lourdes, główny ośrodek kultu religijnego Francji i jeden z najważniejszych w świecie chrześcijańskim. Początek kultu wiąże się z objawieniami Matki Bożej Bernadecie Soubirous w 1858 r. w grocie Massabielle. Przyjazdy grup pielgrzymów wynikają głównie z wiary w uzdrawiające właściwości wody wypływającej z cudownego źródełka. Uruchomiony w 1948 r. port lotniczy Tabes-Ossun-Lourdes obsługuje ok. 400 000 pasażerów rocznie. Lourdes jest miejscem licznych religijnych imprez kulturalnych, np. słynnych muzycznych Festiwali wielkanocnych, międzynarodowego Biennale Sztuki Sakralnej czy festiwali filmowych.

Wogezy
Wogezy są masywem górskim o płaskich lub kopulastych wierzchołkach i głębokich dolinach. Najwyższym wzniesieniem jest Ballon de Guebwiller. Przeważają tu małe ośrodki turystyczne. W strukturze bazy noclegowej obok hoteli duży udział mają schroniska górskie i młodzieżowe. Głównymi miejscowościami turystyczno-uzdrowiskowymi są Vittel, Sainte-Odile i Gerardmer.

Paryż
Paryż jest jednym z największych na świecie ośrodków turystyki krajoznawczej i kongresowej. Od XVII w. uznawany powszechnie za „stolicę świata”, światowym centrum rozrywki i „stolicą” światowej mody. Znajduje się tu ponad 60 placówek muzealnych i 50 teatralnych, wiele sal koncertowych, światowej sławy opera. Największym walorem Paryża jest jego swoisty i niepowtarzalny „klimat”. Odnosi się to przy tym zarówno do całego miasta, jak i poszczególnych dzielnic lub ich fragmentów, ulic, placów targowych. Te właśnie nieuchwytne walory przyciągają turystów z całego świata. W Paryżu rejestruje się rocznie ponad 10 mln turystów. Największym zainteresowaniem cieszą się: Centrum Pompidou, Wieża Eiffel`a, Pałac w Wersalu i Luwr, cite des Sciences et de I`Industrie, Geode. Baza hotelowa liczy ponad 260 000 łóżek. W strukturze hoteli klasyfikowanych dominują obiekty jedno- i dwugwiazdkowe, a więc przeznaczone dla mało- i średniozamożnych turystów.

Region Paryski
Obejmuje przede wszystkim prowincję Ile-de-France. Przeważa tu turystyka poznawcza-zwiedzanie obiektów historycznych, przemysłowych czy nowych miast. Miejscowością uzdrowiskową jest Enghien-les-Bains, ośrodkiem turystyki poznawczej przede wszystkim Chartres


Obniżenie Saony i Rodanu
Region obejmuje Burgundię, Lyon z okolicami, równiny Palence. Dominuje turystyka krajoznawcza związana z licznymi zabytkami, z których najstarsze pochodzą z czasów rzymskich. Do najbardziej znanych miejscowości należą: Awinion z szeregiem zabytków z XI-XV w. z pałacem papieskim i słynnym mostem. Z innych miejscowości należy wymienić przede wszystkim Lyon, Limes, Arles i Beaux-de-Provence. W regionie odbywają się międzynarodowe festiwale teatrów dramatycznych i komediowych, komediowych Lyonie- coroczne targi międzynarodowe.

Dolina Loary
Region o dominującej funkcji turystycznej o charakterze poznawczym obejmuje dwie krainy turystyczne: Turenię i Andegawenię. Turystów przyciągają przede wszystkim pochodzące z różnych epok pałace i zamki królewskie. Do najważniejszych należą: Chambord, Blois, Amboise, Chenonceaux, Angers. Atrakcjąsezonu letniego są widowiska typu „światło i dźwięk” organizowane w wielu pałacach i zamkach. Rocznie region odwiedza ok. 1,5 min turystów, w tym ok. 40% z zagranicy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 7 minut