profil

Euroregion Tatry

poleca 85% 302 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
pieniński park narodowy tatrzański park narodowy

Euroregion Tatry powstał w sierpniu 1994 roku w Nowym Targu na mocy porozumienia pomiędzy samorządami Polski i Słowacji. Euroregion "Tatry" jest polsko-słowackim związkiem powiatów, miast, gmin i wsi Podhala, Pienin, Gorców, Spisza, Szarisza, Orawy, Liptowa, oraz Beskidu Sądeckiego, Wyspowego i Niskiego. Siedzibami Euroregionu są miasta w Polsce Nowy Targ, a na Słowacji Kieżmark. Zajmuje powierzchnię ok.8 tys. km2. Jest to obszar typowo górski.

Geografia:
Euroregion Tatry zajmuje najpiękniejsze tereny zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej - Tatry.
Najniższy punkt znajdujący się na terenie Euroregionu znajduje się w Mniszku nad Popradem (382 m npm.), najwyższy to oczywiście szczyt Gerlachu (2654 m npm.). Obszar ten posiada wyjątkową różnorodność fizyczno-geograficzną. Przez teren Euroregionu przebiega główny wododział europejski rozgraniczający zlewiska Morza Bałtyckiego (dorzecze Wisły) i Morza Czarnego (dorzecze Dunaju). Wśród większych rzek, które biorą początek na omawianym terenie należy wymienić: Dunajec, Rabę, Poprad, Hornad, Wag i Orawę.
Należy stwierdzić, że Euroregion "Tatry" cechuje wybitna różnorodność biologiczna.

Euroregion ma wyjątkowe walory przyrodnicze, krajoznawcze i kulturowe. Na jego obszarze znajduje się pięć parków narodowych: Tatrzański, Pieniński, Babiogórski, Gorczański i Słowacki Raj:

Parki Narodowe:

Tatrzański Park Narodowy
Całe Tatry objęte są ochroną w dwóch parkach narodowych. Tatrzański Park Narodowy utworzony w 1954 r. (pow.21164 ha) oraz Tatransky Narodny Park, utworzony w 1948r. (pow. 74111 ha). Oba parki, jako całość, zostały w 1992 r. uznane za rezerwat biosfery.

Pieniński Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy powstał w 1932r. i powtórnie w 1954r., a słowacki Pieninsky Narodny Park powstał w 1967r. Oba parki graniczą ze sobą chroniąc centralną część Pienin i przełom Dunajca. W przełomie Dunajca piętrzą się pionowo ściany wapiennych szczytów m.in. Trzy Korony i Sokolica.

Gorczański Park Narodowy
Gorczański Park Narodowy obejmuje centralną część masywu Gorców z dwoma głównymi grzbietami: Turbacz-Gorc, Turbacz-Kudłoń. GPN został powołany w 1981 roku. Jego powierzchnia wynosi 6763 ha.

Babiogórski Park Narodowy i Górna Orawa
Na terenie Euroregionu znajdują się tylko południowe stoki Babiej Góry oraz cała Górna Orawa. Po polskiej stronie znajduje się część Babiogórskigo Parku Narodowego, a po słowackiej rezerwat Babia Góra utworzony w 1974, w górnej części masywu.

Park Narodowy Slovensky Raj
To region turystyczny w Karpatach Zachodnich, w łańcuchu Rudaw Słowackich. Od 1964 r. obszar chroniony, od 1988 r. Park Narodowy Slovensky Raj. Zajmuje powierzchnię 142 km2.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty