profil

Nośnik PEDOT

poleca 86% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Inżynierowie firmy HP, wspólnie z naukowcami z Uniwesytetu Princeton, stworzyli nowy typ nośnika danych, którego głównym budulcem jest plastik (pokryty cienką warstwą krzemu). Autorzy rozwiązania zaprezentowali prototyp takiego nośnika, zdolny do zmagazynowania 1 GB danych.
Plastik, wykorzystany przy tworzeniu nośnika nosi nazwę PEDOT (co jest skrótem jego nazwy chemicznej).

Dzięki pokryciu plastiku cząsteczkami, eksplodującymi w momencie oddziaływania na nie wysokim napięciem, możliwe jest zapisywanie danych na nośniku - ślady po zniszczonych w momencie oddziaływania na nośnik prądem o wysokim napięciu cząstkach to zera, zaś cząstki, które ten proces przetrwały - to jedynki.

Ma to być urządzenie, które będzie działało na podobnej zasadzie jak pamięć flash, stosowana w cyfrowych aparatach czy odtwarzaczach MP3. Do pamięci flash nośniki PEDOT dodatkowo upodabnia fakt, iż nowy typ pamięci także będzie mógł przechowywać dane bez konieczności stałego zasilania.

Wiadomo już, że przynajmniej na początku będzie to pamięć jednokrotnego zapisu - co jest jej poważną wadą. Twórcy nowego nośnika sądzą jednak, że wada ta będzie rekompensowana przez wyjątkowo niską cenę (możliwą do osiągnięcia dzięki zastosowaniu tanich materiałów oraz wyjątkowo prostego procesu produkcyjnego). Co więcej, moduły pamięci PEDOT mają być wyjątkowo małe - dzięki temu, że nie zawierają żadnych ruchomych części. Przedstawiciele HP Labs mówią, że nowa technologia pozwala na stworzenie modułu w kształcie kostki o objętości 1 cm sześciennego, na którym będzie można zapisać do 1 GB danych.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta