profil

Optyka

poleca 85% 109 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W ośrodkach jednorodnych (np. w próżni) światło porusza się po liniach prostych
Jeżeli światło na swej drodze napotyka ciało nieprzezroczyste na ekranie lub innym przedmiocie powstaje cień tego ciała.
Lustro-gładki, wypolerowany przedmiot; zwierciadło
Zwierciadłem płaskim nazywamy takie zwierciadło, którego powierzchnia jest częścią płaszczyzny.
Za pomocą zwierciadła płaskiego otrzymujemy obraz pozorny i symetryczny względem powierzchni zwierciadła.

Zwierciadło kuliste stanowi część gładkiej, wypolerowanej powierzchni kuli. Rozróżniamy zwierciadła kuliste wklęsłe i wypukłe.
Punkt przez który przechodzą po odbiciu od powierzchni zwierciadła kulistego wklęsłego promienie świetlne, padające równolegle do osi głównej, zwany jest ogniskiem tego zwierciadła.
Odległość ogniska od środka czaszy zwierciadła nazywamy ogniskową.
Ogniskowa zwierciadła wklęsłego równa jest w przybliżeniu połowie jego promienia krzywizny. F=1/2r

Zwierciadło kuliste wypukłe posiada ognisko pozorne. Wiązka promieni równoległych do osi głównej po odbiciu od powierzchni zwierciadła staje się wiązką promieni rozbieżnych.

Zjawisko załamania polega na zmianie kierunku rozchodzenia się światła po przejściu z jednego ośrodka przezroczystego do drugiego.
Zmiana kierunku promienia na granicy dwóch ośrodków spowodowana jest tym, że światło w różnych ośrodkach rozchodzi się z różnymi szybkościami.

Jeżeli promień przechodzi z ośrodka, w którym Vświatła jest większa do ośrodka w którym jest mniejsza to B
Jeżeli promień przechodzi z ośrodka w którym Vświatła jest mniejsza do ośrodka w którym jest ona większa to B>L

Pryzmat-ciało przezroczyste, jakim jest szklany graniastosłup o podstawie trójkąta. Światło przechodzące przez pryzmat 2razy napotyka na granicę 2 ośrodków, ulega więc 2krotnemu załamaniu (powietrze,szkło,powietrze) przy przejściu światła białego przez pryzmat występuje nie tylko odchylenie światła od jego pierwotnego kierunku, ale również jego rozszczepienie, na kilka barw. (rozdzielenie)
Światło białe jest mieszaniną barw: czerwonej, pomarańczowej, żółtej,zielonej,niebieskiej i fioletowej. Szereg barw przechodzących w sposób ciągły jedna w drugą od czerwieni do fioletu nazywamy widmem światła białego. Światło czerwone rozchodzi się najszybciej, fioletowe najwolniej. W próżni jednakowo.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty