profil

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora.

poleca 88% 109 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wyróżniający się odwagą wśród Greków Achilles był synem bogini morskiej Tetydy i śmiertelnika Peleusa. Charaktryzowała go niezwykła dziewczeca uroda, długie falujące włosy, błękitne oczy i doskonała sylwetka. Mawiano, że heros Achilles jest siostrą córek Likomedesa, gdyż w ich towarzystwie był nie do rozpoznania. Jego przeciwnik - Hektor, najodważniejszy sposród Trojan, syn króla Priama i Hekabe szczycił się swą wspaniałą, męską budową ciała. Obaj dotąd niepokonani w walce, podczas wspólnego pojedynku stawili sie w niezwykłych zbrojach. Grek w szczerozłotej, wykutej przez Hefajstosa, Trojańczyk zaś w zbroi martwego Patroklosa. Dawało im to możliwośc wyrównanej walki.
Achilles odznaczał się w walce sprytem i podstępnością, chociażby wchodząc w układ z Ateną i oszukując tym samym Hektora. Jak przystało na woja tamtych czasów był obdażony ogromną inteligencją , wiedzą na temat wielu dziedzin, silnym, nieustępliwym charakterem, poczuciem własnej wartości i dumą. Nieustępliwośc herosa ukazuję się, gdy przeciwnik proponuje ugodowe rozwiązanie konflktu. Achilles nie zgadza się i żąda walki. Był głodny zemsty, pragnął wymierzyc karę zabójcy ukochanego Patroklosa. W wielu sytuacjach kierował się emocjami, nie skrywał swoich stanów. Działania bardzo czesto podejmował pod wpływem impulsu. Obok negatywnych cech charakteru takich jak mściwośc czy gniew posiadał równiez te pozytywne. Kochał swoja ojczyzne i był zdolny do walki dla jej dobra i obrony. Budziła się w nim litośc i wyrozumiałośc. Gdy zjawił się u niego Priam rozpaczający po śmierci syna, Achilles okazał mu wspołczucie i zrozumienie. Hektor w niektórych sytuacjach był przeciwienstwem Achillesa.Zawsze starał sie podjac decyzje najodpowiedniejsza, przynoaszaca jak najmniej strat. Honor nie pozwalał mu na odmowę walki z przeciwnikiem. Próbował przewidywac skutki swoich poczynan, bardzo czesto mu sie to udawało. Pomimo przewagi ze strony Achillesa, trojańczyk nie poddał się, a starał sie walczyc i stawic czoła wszelkim trudom. Podczas starcia chciał zmeczyc herosa uciekajac przed nim, było to taktyczne zagranie. Nie wstydził się przyznac do leku przed Achillesem, co ukazywało jego człowieczeństwo. Mimo strachu przed przeciwnikiem, świadomości jego siły starał się podjąc kompromis. Gdy jego propozycja została odrzucona nie wycofał sie z walki. Chciał umrzec godnie.
Walka bohaterów była wyrównana nie tylko dzieki zbrojom, czy sile fizycznej, ale przede wszystkim dzieki ogromnej sprawnosci intelektualnej obu rycerzy. Achilles stawiał na swoją siłę i wspaniały dar, Hektor zas na spryt i inteligencję.
Obaj rycerze posiadali wspaniałe atrybuty : urodę , siłę, inteligencje i odwagę. Jednak, moim zdaniem, to Hektor wykazał się większa odwagą. Walczył z półbogiem, niepokonanym trojańczykiem. Podjął się z góry przesadzonego pojedynku. Wiedział , że skazany jest na śmierc. Nie zrezygnował. Zachował się godnie. Achilles zaś podjął się walki w imieniu przyjaciela. Walki dla pomszczenia waznej dla siebie osoby. Podejmował ryzyko, gdyz powszechnie wiadomo było, iż mozna zabic go celujac w piete. Wiedział, że moze udac sie to Hektorowi, ale mimo to nie zrezygnował. Wygraną nie zyskiwał niczego dla siebie, jedynie pomste dla Patroklosa.
Moim zdaniem obaj bohaterowie godni są uwagi i pochwały.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty