profil

Techno

poleca 85% 200 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Techno - styl w muzyce rozrywkowej i kulturze masowej powstały w silnej opozycji do wcześniejszych stylów muzycznych. Eksperymentowanie z instrumentami klawiszowymi, komputerami i syntezatorami doprowadziło do uzyskania piorunującej mieszanki ogłuszających efektów dźwiękowych balansujących na pograniczu "perwersji muzycznej'' określonej właśnie mianem techno.

Czym jest techno? - To muzyka, której nie możesz sobie wyobrazić, zanim jej nie usłyszysz - twierdził zmarły 8 października 2002 Rob Mitchell, jeden z szefów Warp Records
Historia techno
Na ogół przyjmuje się, że techno powstało z post-dyskotekowej muzyki house, popularnej w Detroit i Chicago, w połowie lat 80. Za początek techno uważa się założoną w 1984 przez grupę kilkunastoletnich, głównie czarnoskórych DJ'ów, uczących się w średnich szkołach w Detriot, polową, nielegalną dyskotekę, pod namiotem, o nazwie "Techno City". DJ'e ci grali tam muzykę opartą na rytmach House, ale tworzoną na bazie wymyślonych przez siebie, całkowicie syntetycznych brzmień. Dyskoteka ta zyskała szybko bardzo liczne grono stałych bywalców, którzy zaczęli się do niej przenosić z bardziej tradycyjnych dyskotek. Po osiągnięciu takiego sukcesu wielu z tych DJ'ów zaczęło jeździć po całych Stanach Zjednoczonych i organizować podobne dyskoteki polowe pod innymi wielkimi miastami.
W 1988 roku Neil Rushton zebrał na jednej płycie pt: "Techno! The New Dance Sound Of Detroit" zbiór najbardziej charakterystycznych brzmień tej muzyki. Od tego czasu rozpoczął się żywiołowy rozwój techno na całym świecie.
W Anglii, brzmienia te zaczęli wykorzystywać londyńscy DJ'e i na wzór kolegów z Detroit zaczęli organizować polowe dyskoteki na pustych placach wokół autostrady M1, które jako nielegalne były początkowo rozganiane przez policję, aby się po dwóch latach przyjąć jako stały element "londyńskiego krajobrazu".
W Niemczech techno natrafiło również na bardzo podatny grunt. Jego rozsadnikiem stała się Love Parade w Berlinie, zorganizowana po raz pierwszy we wrześniu 1989 roku, jako początkowo niewielka impreza plenerowa przez grupę londyńskich i niemieckich DJ-ów. Impreza ta rozrosła się po kilku latach do największej na świecie imprezy techno przyciągającej rokrocznie setki tysięcy ludzi.
Techno w Polsce zostało zapoczątkowane przez klub "Alcatraz" w Łodzi, który w październiku 1989 zorganizował pierwsze w kraju "rave party", prowadzone przez ściągniętych z Love Parade niemieckich i brytyjskich DJ'ów. Od 1997 do 2003 roku w Łodzi odbywała się co roku Parada Wolności, wzorowana na berlińskiej Love Parade, organizowana przez byłych właścicieli klubu Alcatraz.
Szczyt popularności techno przypadł na lata 1997-1999. Od roku 2000 zaczyna się na całym świecie obserwować spadek popularności tego stylu, głównie na korzyść dość pokrewnego, jeśli chodzi o buntowniczość hip hopu.
Techno jako zbiór stylów muzycznych
W Polsce pod terminem techno rozumie się zwykle muzykę o następujących wspólnych cechach:
• stosowanie wyłącznie sztucznie generowanych brzmień elektronicznych
• tworzenie muzyki przez miksowanie tych brzmień z całkowitym pominięciem zapisu nutowego, lecz tylko przy zastosowaniu specjalizowanych urządzeń, takich jak miksery, gramofony ze zmiennym tempem odtwarzania, samplery i zniekształcacze dźwięku, wywodzące się od dyskotekowych diskjokeyów
• taneczny i "psychodeliczny" klimat - osiągany przez regularnie powtarzane tło rytmiczne, na które są nakładane zwykle dość atonalne i również regularnie powtarzane główne brzmienia
• teksty ograniczone do absolutnego minimum lub zupełny brak wokalu
Techno funkcjonuje głównie jako muzyka taneczna, która jest tworzona nie po to aby jej słuchać, lecz aby przy niej tańczyć. Techno jest zazwyczaj tworzone na żywo przez muzyka nazywanego DJ-em, który "komponuje" tę muzykę z sampli nagranych na płyty winylowe, dodatkowo przetworzonych przez całe instrumentarium urządzeń zniekształcających i miksujących dźwięki. Sample są tworzone i nagrywane przez innych muzyków specjalizujących się w tworzeniu w studiu nowych brzmień i rytmów. Dobry DJ posiada zwykle cały zestaw płyt z samplami i cały czas poszukuje nowych brzmień.
Oprócz tego, pierwotnego dla techno sposobu tworzenia tej muzyki, istnieją też bardziej klasyczne zespoły muzyczne, które nagrywają od razu gotową muzykę w normalnych studiach muzycznych i sprzedają ją w normalny dla muzyki rozrywkowej sposób, czyli na płytach oraz w formie teledysków. Jednym z najbardziej znanych tego rodzaju zespołów jest The Prodigy.
Techno jako zjawisko kulturowe
Techno, jako kultura masowa, powstało w silnej opozycji do kultury wytworzonej przez muzykę rockową. Trzema najbardziej charakterystycznymi cechami tej kultury są:
• Świadoma rezygnacja z buntowniczego i idealistycznego ducha związanego z rockiem - czyli celowa i irytująca pokolenie wyrosłe z rocka totalna bezideowość i nastawienie na konsumpcję i czerpanie jak najwięcej hedonistycznej radości z życia.
• Pełna, entuzjastyczna akceptacja wszystkiego, co niesie z sobą nowoczesność - nazywana często "szokiem przyszłości". W praktyce oznacza świadome i celowe "zachłystywanie się" wytworami przemysłu i techniki - stąd bierze się kult nowych, sztucznych brzmień w muzyce, kolorowych i "szalonych" ubrań szytych z jak największej ilości sztucznych tkanin i materiałów takich jak plastik, folia, guma z dużą ilością "industrialnych" dodatków, takich jak rury, śrubki, maski przeciwpyłowe, lampki UV, gwizdki itp.
• Skrajna tolerancja, czyli akceptowanie każdego bez względu na kolor skóry, wiek i wyznawane poglądy - ale pod jednym warunkiem - że ten ktoś chce uczestniczyć we wspólnej zabawie, lub chociaż w niej nie przeszkadza.
Wnioski:
W moim osobistym znaczeniu to hasło znaczy co innego, inni myślą, że to kilka monotonnych uderzeń i powtarzający się rytm. Kojarzy się im jedynie z narkotykami, osobami o odmiennej orientacji seksualnej i typową manipulacją podświadomością. Szukając w encyklopedii multimedialnej terminu Techno natchnęłam się na słowo ”Amfetamina”, to wyraźna oznaka tego, że ludzie źle interpretują muzykę techno. Według tego co mówią ludzie wychodzi na to, że wszyscy co słuchają tego rodzaju muzyki zażywają narkotyki a o ile wiem ja i moje towarzystwo nie jesteśmy uzależnieni od narkotyków.
Dla mnie techno Charakteryzuje się szybkim rytmem, zestaw najciekawszych a zarazem zaskakującymi efektami brzmieniowymi, dźwiękowymi oraz rytmicznymi jakich jestem w stanie sobie wyobrazić. Jest muzyką, która wyraża częściowo mój styl życia – jest szybka i dynamiczna. Uwielbiam przy „niej” odpoczywać, tańczyć oraz uwalniać się od wszelkich moich problemów.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut