profil

Jaki wpływ mogą wywierać teksty polskich pisarzy odrodzenia.

poleca 85% 540 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Już od zarania dziejów człowiek od zawsze stara się być najlepszy, chce być szanowany przez innych, być kimś, z kim trzeba się liczyć. W tym celu stara się naśladować kogoś, kto może być autorytetem, szuka drogowskazów w swym życiu. Czasem zostaje nim konkretna osoba, innym razem muzyka, czy też film lub literatura. Nie zawsze są to jednak wyznaczniki wywierające pozytywny wpływ. Niejednokrotnie wskazówki mogą sprowadzić na niewłaściwą drogę czy też znacznie zmieniać ludzi, wpajając im niebezpieczne poglądy. Dzisiaj postaram się rozważyć i ocenić wpływ, jaki mogą wywrzeć teksty wybitnych, polskich pisarzy odrodzenia.
Jednymi z najbardziej znanych utworów tej epoki w Polsce są z pewnością „Pieśni” Jana Kochanowskiego. Z pewnością mają one pozytywny wpływ gdyż mówią nam aby nigdy się nie załamywać, zawsze mieć nadzieję na lepsze jutro. Dzięki temu czytelnicy twórczości poety będę bardziej optymistycznie nastawieni do życia, nie będą tak mocno przejmować się porażkami, słowem – uczynią ten świat lepszym. Więcej radosnych ludzi ma z kolei wpływ na innych, „zarażając” ich swoim nastawieniem do życia. W ten sposób do wielu, nie tylko tych, którzy czytali te teksty, dotrze ich przesłanie.
Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść tych utworów będzie fakt, że treść niektórych z nich umacnia wiarę w Boga i cały świat, który jest przecież Jego dziełem. Przekazują one wartości cenne dla ludzkiej duszy. Dają poczucie bezpieczeństwa uświadamiając nam, że jest ktoś, kto się o nas troszczy. Ktoś kto stworzył dla nas przepiękny świat. Ta wiedza również, podobnie jak optymizm uodparnia ludzi na niepowodzenia życiowe i daje nam siłę aby dzielnie stawić czoła problemom życia codziennego. Takim utworem z pewnością jest „Czego chcesz od nas, Panie...” Jana Kochanowskiego.
Należy też pamiętać, że skoro tekst przypomina o Bogu, to sprawia, że ludzie bardziej się kontrolują i ściślej trzymają swojej religii, która z kolei mówi nam, o miłości do bliźniego, dobrych uczynkach, uczy nas wzorowego zachowania, dzięki, któremu możemy stać się kimś lepszym. Obserwacja swojego zachowania może nam pomóc wychwycić wiele własnych wad, których wcześniej nie dostrzegaliśmy, a wiedząc o ich istnieniu, możemy je zwalczać. Pozbywając się swoich niedoskonałości, czynimy siebie lepszymi. Być może ktoś zbyt mocno weźmie sobie do serca przesłanie tego utworu, stając się zbyt krytyczny dla siebie, ale lepiej widzieć ciągle własne wady niż cudze. Poza tym inne teksy pisarzy polskiego odrodzenia podnoszą na duchu i przywracają wiarę w siebie niwelując ewentualne, niewielkie szkody wywołane przeczytaniem tekstu.
Na podstawie powyższych argumentów sądzę, że twórczość polskich artystów z tej epoki sprawdza się jako drogowskaz w naszym życiu, ponieważ sprawia, że ludzie są lepsi i pełni nadziei.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi