profil

Czy bajki Ignacego Krasickiego są nadal aktualne i dlaczego - rozprawka.

poleca 81% 2306 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Każdy, kto przeczytał choć jedną bajkę Ignacego Krasickiego, z pewnością odpowie na to pytanie twierdząco. Bajki te zawierają uniwersalne prawdy, przez 200 lat były chętnie czytane, poniewż bawiły i uczyły.
Argumentem potwierdzającym powyższą tezę jest fakt, iż krótkie, jasne, proste, a zarazem precyzyjne utwory, jakimi są bajki Ignacego Krasickiego, dotyczą spraw ludzkich, spraw, które nie zależą od dnia, epoki czy mody. Zawierają też pojęcia ogólne, takie jak dobro i zło.
Pojawiające się w bajkach zwierzęta uosabiają ludzi z konkretnymi wadami.
Bez wątpienia autor w swoich bajkach wyszydza pewne cechy, zachowania, zdarzenia, które jak się okazuje dziś także mają miejsce. Przypomnę niektóre sceny z bajek potwierdzające słuszność mojej tezy.
W bajce " Malarze " artysta, który ukazuje prawdę zarabia mało i nie jest ceniony. Drugi, który " upiększa " ludzkie twarze, czyli posługuje si fałszem i schlebia innym, nie narzeka na swój los.
W utworze " Kruk i lis " poeta kryrtykuje łatwowierność, naiwność i głupotę ludzką, którą uosabia kruk, który pod wpływem słów pochwały daje się zwieść podsępem lisowi. Podobne cechy Krasicki ośmiesza w bajce " Czapla, ryby i rak ".
Następnym przykładem potwierdzającym aktualność bajek Jgnacego Krasickiego jest utwór pt. " Rybka mała i szczupak ". Autor w bajce przekazuje, że nie należy kierować się w życiu zazdrością, bo czasami to czego zazdrościmy innym, wcale nie daje im szczęścia. Mała rybka zazdrości szczupakowi jego rozmiarów, które wcale dla niego nie okazały się dobre i nie dały mu szczęścia.
Kolejne bajki " Przyjaciele ", " Lis i osioł " ukazują jak duże znaczenie ma wartość prawdziwej przyjaźni oraz, że przyjaźń jest zadaniem, które zobowiązuje. Po przeczytaniu tych bajek śmiało można wyciągnąć wniosek: " Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedze ".
Utwór zatytułowany " Jagnię i wilcy " ukazuje, że w świecie rządzi silniejszy, który nie zawaha się wykorzystać swojej przewgi.
Nie należy również zapominać, że Krasicki ostrzega nas przed przesadą, zarówno w dobrym jak w złym: " Groch przy drodze ", " Rolnik "- przesada bohaterów doprowadza ich do klęski.
Jestem przekonana, że powyższe przykłady przekonują o tym, iż bajki Ignacego Krasickiego mają ponadczasowy charkter, poruszają sprawy i problemy aktualne w każdej epoce.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Gramatyka i formy wypowiedzi