profil

Wolność i jej granice.

poleca 85% 171 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wolność - jedno z podstawowych pojęć politycznych mające również odniesienia filozoficzne, religijne i ekonomiczne; brak zewnętrznego przymusu - taka definicja wolności podawana jest w encyklopedii. A co my rozumiemy poprzez termin wolność? Otóż każdy z nas inaczej rozumie to słowo. Dla starożytnych greków, wolność łączyła się z pojęciem demokracji i prawem do pełnego uczestnictwa w życiu politycznym. Dla młodzieży wolność wiąże się ze swobodnym organizowaniem swojego czasu, dla przestępców z łamaniem prawa i nie odpowiadaniem za popełnioną zbrodnię. Jednak dla każdego z nas, wolność wiąże się przede wszystkim z poczuciem bezpieczeństwa. Jako istoty - według Praw Człowieka – wolne, chcemy czuć się swobodnie i bezpiecznie w każdym kraju, mieście i w każdym innym miejscu na Ziemi.
Każdy człowiek może sam decydować o swojej przyszłości i losie, może sam dokonywać wyborów jego dotyczących, czy to chodzi o wybór szkoły, pracy, miejsca zamieszkania, czy tak błahe rzeczy jak ubiór. Żyjąc w wolnym kraju mamy prawo do wyrażania własnego zdania oraz własnych myśli. Ponad to, mamy nieograniczony dostęp do wiedzy o innych narodowościach, kulturach, religiach, zarówno poprzez media jak i własne doświadczenia.
Jednak istnieją ograniczenia naszej wolności. Łamiąc prawo, nieświadomie sami sobie wyznaczamy jej granice. Ci, którzy nie przestrzegają prawa, są w ramach kary pozbawiani wolności i zamykaniu w więzieniu.
Często też nasza wolność jest ograniczana, lub jesteśmy jej pozbawieni nieświadomie. Przykładem tego jest sytuacja, jaka ma miejsce w Korei Północnej lub też na Kubie. Obywatele tych państw żyją w komunizmie, w zacofanym państwie. Ci ludzie nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jaka sytuacja jest w innych krajach, ponieważ nie wolno im wyjeżdżać za granice a w tamtejszych mediach ich kraj jest przedstawiany jako idealny.
W wolnym kraju bardzo ważna jest również tolerancja. Każdy człowiek bez względu na to, jaki ma kolor skóry, jaką wyznaje religię, jak się ubiera lub jaką ma pozycję społeczną, ma takie same prawa. Lecz ludzie nietolerancyjni mogą ograniczać mu wolność. Mogą go prześladować tylko dlatego że jest inny i wyśmiewać go za to.
Nasza wolność może też być ograniczona wbrew naszej woli. Ciężka choroba, kalectwo – to tragedie, które w sposób znaczący ograniczają nam wolność. Taki człowiek nie może spędzać życia tak jak reszta ludzi, ma ograniczona swobodę, nie może wykonywać niektórych czynności, czasami nawet codziennych takich jak jedzenie, czy chodzenie. Ludzie upośledzeni umysłowo są często zamykani w odosobnieniu, nie mają kontaktu z ludźmi, są tak okrutnie traktowani, mimo że nie zrobili nic złego. Często chory człowiek zostaje odepchnięty przez otoczenie.
Jest jeszcze jeden rodzaj zniewolenia. A mianowicie jest to zniewolenie, lub też uzależnienie od przedmiotów. W dzisiejszych czasach często spotykamy się z różnymi rodzajami nałogów. Alkoholizm, narkomania, uzależnienie od tytoniu to bardzo poważne problemy społeczne. A przecież takie uzależnienie jest także niczym innym jak ograniczeniem wolności. W dodatku w większości przypadkach dobrowolnym, bo przecież nikt nas nie zmusza, aby nadmiernie spożywać alkohol. Często spotykamy się również z uzależnieniem od pieniędzy. Ludzie chcą posiadać ich wciąż więcej i więcej, aż w końcu pieniądze przestają być środkiem do osiągnięcia celu, a stają się celem.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata